Hlavná stránka » První družinovka v novém roce

30. augusta 2013

První družinovka v novém roce

A je to tady, první družinovka v novém roce! Všichni si sdělují zážitky z prázdnin a vzpomínají na tábor, jen támhle stojí nějací nováčci u nástěnky a nesměle se rozhlížejí. Výzva pro tebe – jak je zapojit hned na začátku a společně vykročit do dalšího roku?

Příprava

Než vyrazíš, nezapomeň si v duchu projít celou družinu – jak funguje, kdo měl jakou funkci a jak v ní obstál, kdo odešel, co loni fungovalo co ne…? Bude ti to sloužit jako dobrý odrazový můstek dál.

Seznámení

První krok při každém setkání, tady dvojnásob důležitý. Měl by ses představit nováčkům, případně jejich rodičům a krátce představit i svou družinu. Nezapomeň zmínit vůdce a nechat na sebe nějaký kontakt. A potom se seznamte všichni, nejlépe hrou, že ano :) Nech se inspirovat třeba tady a tady nebo využij staré a osvědčené způsoby. V každém případě nedopusť, aby se mezi sebou „seznamovali“ jen staří členové a noví se stále cítili odstrčeni!

Týmová hra

Legenda: Vaše městečko napadl virus. Postupně ničí celé město a nikdo neví, jak se mu bránit. Vaším úkolem je najít protilátky a vir zničit.

Hra: Úkolem družiny je najít protilátky (PET lahve s obarvenou vodou) proti neznámému viru, ukryté v okolí klubovny. Ty pak smíchat v jedné velké nádobě (kýbl/kotlík/hrnec) a uzdravit jimi celé město.

Má to ale háček. Každý z členů družiny zná jednu zásadní informaci o tom, jak s kterou PET lahví naložit. Tedy – červená se musí nést zabalená v kusu oblečení, žlutá se musí stále dotýkat země a všech členů týmu, čirá se musí celou cestu protřepávat, zelené se lze dotýkat pouze klackem a nesmí se dotknout země, modrá se může dotýkat pouze ukazováčků. Pouze jeden ze družiny také ví, v jakém pořadí se mají jednotlivé přísady smíchat. Na začátku hry tedy tyhle informace sděl každému členovi družiny zvlášť, nech ho, ať si je zapamatuje a použije v rozhodující chvíli.

To, jestli do plánku města zakreslíš umístění PET lahví nebo necháš družinu pátrat na slepo záleží jen na tobě. Stejně tak s umístěním centrální nádoby. Až se družině podaří smíchat všechny přísady, přichází další rozhodující chvíle – uzdravení města, které ale také není bez problémů. Velkého hrnce se nikdo z nich nesmí po celou hru dotknout a po smíchání všech přísad je nebezpečné i okolí 2m od hrnce, transportovat ho tedy mohou pouze pomocí provazů uvázaných po obvodu – každý musí držet jeden provaz.

Uzdravení města může proběhnout různě – zalití stromů nebo přelití protilátky do různých menších nádob po městě.

Závěr

Na závěr družinovky nezapomeň nadhodit, co bezvadnýho budete dělat příště a dej najevo, že počítáte i s novými členy třeba tím, že dostanou nějaký drobný úkol nebo je zasvětíš do družinových tradic apod.

Tip 1. Nezapomeň, že pro nováčky je všechno nové – i slova jako vlče nebo rangers, nemluvě o přezdívkách a dalších družinových a oddílových zvláštnostech. Stejně tak ještě neumí šifrovat nebo používat GPSku, nazařazuj proto tyhle programy hned na úvodní schůzce.

Nový názor ke článku První družinovka v novém roce