Hlavná stránka » Májová družinovka

17. mája 2013

Májová družinovka

Máj je čas vhodný na výpravy.A určite sa oplatí vedieť narábať s mapou a poznať smer svojho putovania. V nasledujúcom článku Vám ponúkneme niekoľko hier a aktivít na precvičenie orientácie v prírode, pri ktorých zažiteje určite veľa zábavy.

Pre túto družinovku si vyberte dve slová, ktorých používanie je absolútne zakázané, odporúčame napríklad „nie“ a „nedá sa“. Za každá, či i len čiastočné prerieknutie bude vinníkovi vymeraný netradičný trest, napríklad frčka po uchu alebo verejná poklona ľubovoľnému členovi družiny.

Bodovací závod: Orientácia

  • Zaujímavými pretekami môže byť aj skúška orientačného zmyslu. Na úvod sa každý pokúsi určiť, kde sa podľa neho nachádza sever. Táto skúška je veľmi vhodná aj na výpravách, preverí ozajstnú schopnosť orientácie. Druhým stupňom skúšky je otestovanie rýchlosti orientácie. Určíš smer, ktorým sa nachádza sever (vždy inde) a potom stanovíš iný smer, napríklad juhozápad. Kto ho prvý určí správne vzhľadom na sever, ktorý si pôvodne určil, dostane bod.

Program I.: Orientácia

  • Určite dobre poznáte kompas a buzolu a prácu s nimi. Ak nie, potom si tento odstavec pokojne zameňte za prácu s kompasom a buzolou. Pre tých ostatných tu máme stručné predstavenie rôznych iných metód orientácie, okrem spoľahlivej buzoly a kompasu. Začnite tým, že skúsite si napísať čo najviac spoľahlivých ukazovateľov rôznych smerov vo voľnej krajine (napríklad kostoly postavené v smere východ – západ, naviaty sneh, mach na stromoch, slnko a tiene, ktoré vrhá, orientácia pomocou hodiniek, hviezdy…). Napíšte čo najviac takýchto orientačných pomôcok a potom ich skúste zoradiť podľa spoľahlivosti a hľadať riziká každého zo spomenutých spôsobov.

Zamyslenie: Osobné desatoro

  • Aby vám toto zamyslenie vyšlo tak ako má, treba si ho dobre pripraviť. Budeš potrebovať nahrávku s príjemnou meditatívnou hudbou alebo úryvok z dobrej knihy, ktorý sa bude niesť v duchu nasledujúceho zamyslenia. Vašou úlohou vyrobiť si osobný zoznam desiatich úloh na najbližší týždeň, ktoré sa rozhodnete splniť pre dobro ľudí okolo seba, známych i neznámych. Skôr ako sa do toho pustíte začnite krátkym osobným zamyslením nad tým, koľko príležitostí pomôcť iným ste v uplynulých dňoch nevyužili. Potom sa zamyslite nad svojím okolím, i svojou družinou a skúste si nájsť desať nezištných naozaj obetavých úloh, ktoré pomôžu iným. Tento zoznam si potom zapíšte do zápisníka alebo na zvláštny papier. O týždeň si nezabudnite svoju úspešnosť vyhodnotiť!

Hra I.: Kompas

8 alebo 16 palíc, krieda

  • Kriedou na zemi nakresli kruh, v ktorom palicami vyznačíš svetové strany. Ak používaš 8 palíc, pridáš SV, SZ, JV a JZ, ak 16 aj SSV atď. Potom ku každej palici umiestni jedného hráča, ktorý reprezentuje danú stranu. Rozhodca vždy vyzve dve strany, aby sa vymenili, napríklad sever a východ. Hráči si ponechávajú názov svojho smeru. Teda ak sa mení juh s východom, všetko sa posúva o 90 stupňov. Pri presunoch sa hráči vždy pohybujú po vonkajšej strane kružnice. Ak niektorý hráč spraví chybu a nezareaguje správne, stráca jeden z troch životov. Ten, kto príde o všetky životy, vypadáva. Táto hra je vynikajúca na precvičenie orientačných schopností.

magi

Přečteno 5247×


Komentáre

Nový názor ke článku Májová družinovka

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání