Hlavná stránka » Ekoschůzka

29. marca 2013

Ekoschůzka

V dnešní době už není takový problém lidi přesvědčit, že mají třídit odpad a proč je to dobré. Vzdělanost a ochota našeho národa je v tomto směru poměrně dobrá (samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo) a i kontejnerů na třídění odpadů je čím dál více. Kamenem úrazu ale stále zůstává otázka: Jak třídit?

Někdo by si možná řekl: „Papír je papír a plast je plast. Co je na tom těžkého?“ Jenomže mastný nebo mokrý papír už není z pohledu třídění papír, ale smíšený odpad. Navíc v jednom městě se do žlutého kontejneru mohou vhazovat pouze PET láhve, v jiném všechny plasty a ve třetím dokonce i krabice od mléka. Čert aby se v tom potom vyznal. Nebude tedy na škodu, když tomuto tématu věnujete s družinou jednu schůzku, aby si všichni ujasnili, jak to s tím tříděním tedy je.

Harmonogram schůzky:

Program Čas
Zahájení 5 min.
Hra Na popeláře a odpaďáky 20 min.
Družinové záležitosti 15 min.
Prezentace „Jak třídit?“ 15 min.
Výroba popisků na odpadkové koše 50 min.
Úklid 10 min.
Zakončení 5 min.
Celkem 120 min.

Potřeby

nádoby představující popelnice, odpadky různých druhů, prezentace „Jak třídit“, velké papíry, pastelky, barvy fixy, něco na upevnění plakátů na zeď

Pravidla hry Na popeláře a odpaďáky:

• Družina se rozdělí na dvojice, jeden představuje popeláře, druhý odpaďáka.
  • Hraje se ideálně venku na louce, klidně i zasněžené:)
  • Cílem dvojice je mít co nejvíc plnou popelnici, kterou nosím a mít ji plnou pouze správných odpadků.
  • Pro začátek hry každý popelář vezme jednu popelnici, kterou bude nosit. Jde o jakoukoli nádobu, krabici od bot, květináč atd., který má na sobě nápis „papír“, „plasty“, „sklo“, případně další.
  • Všude v hracím území jsou rozmístěny odpadky, které mohou patřit do jedné z popelnic, ale nemusí.
  • Odpaďáci po začátku hry začnou po jednom sbírat odpadky, které by se mohly hodit do jejich popelnice, jež nosí popelář.
  • Snaží se s ním potkat a hodit mu do popelnice správný odpadek.
  • Ostatní odpaďáci spolupracují podobně se svými vlastními popeláři, ale mohou si navíc navzájem škodit tím, že se budou v nestřeženou chvíli snažit vhodit nepatřící odpadek do cizí popelnice.
  • Z popelnice se nesmí nic vyndavat.
  • Po konci hry (tedy když jsou poměrně vyčerpány odpadky) se spočítá počet věcí v jednotlivých popelnicích – za každou správnou 1 bod, za špatnou –3 body.

Prezentace „Jak třídit?“

Někdo s družiny si může pro ostatní připravit prezentaci o tom, jak se ve vašem městě třídí odpad a splnit si tím hned několik bodů stezky. Postup přípravy:

1. Sežeň si informace o tom jak třídit ve vašem městě. Částečně je nalezneš přímo na kontejnerech nebo na webu firmy, která odpad z vašeho města spravuje. Ve většině měst je to firma EKO-KOM.
  2. Připrav prezentaci.
  3. Představ svoji prezentaci své družině.
  4. Nech si družinou potvrdit aktivity:

Vysvětlím nováčkovi (nebo spolužákovi, rodičům, prarodičům, sousedovi), jakým způsobem se třídí odpad a proč je lepší třídit odpad, než vyhazovat všechno do jedné popelnice. (Šetrné chování; Cesta Vzduchu)

Připravím vlastní prezentaci o tématu, které mě zajímá. (Vyjadřování; Cesta Ohně)

Popisky na odpadkové koše

Z prezentace již víte, jak správně třídit. Můžete proto tyto informace hned předat dalším lidem tak, že vyrobíte několik plakátů s obrázky a popisky, jak se má správně třídit. Na každém plakátu bude jeden druh odpadu, a jakmile bude hotový, můžete jej umístit k odpadkovému koši na příslušný odpad ve vaší klubovně. Že v klubovně odpad netřídíte? Tak to je nejvyšší čas vymyslet, jak třídění odpadu v klubovně zavést a domluvit se na tom s vaším vůdcem. Můžete si tak splnit další aktivitu do stezky:

Pokud tomu tak není, zavedeme s družinou třídění odpadu v klubovně. (Šetrné chování; Cesta Vzduchu)

Zpracoval Teo za pomoci Káči.

Nový názor ke článku Ekoschůzka