Hlavná stránka » Jezděte vlakem levněji

1. februára 2013

Jezděte vlakem levněji

Cestujete jako družina, či oddíl vlakem? A jezdíte za nejnižší cenu, za jakou to jde? Umíte si vůbec dopředu spočítat, kolik vás cesta bude stát? Pár tipů, jak ušetřit, pokud cestujete vlakem ve skupině, naleznete v tomto článku.

Pokud chci jet někam vlakem, asi první, co udělám, je, že zavítám na stránku IDOSu a najdu si příslušný spoj. To snad není problém a zvládne to každý. Jak ale poznat, kolik mě to bude stát, když mi IDOS u každého spojení vyhodí, hned tři ceny? Je to jednoduché – pokud nemám žádnou průkazku Českých drah, platí pro mě ta první (nejvyšší) částka. Ostatní jsou pro držitele slevových karet (IN50 je polovina z původní částky a IN25 tři čtvrtiny z původní částky). Slevy lze ale získat bez slevových kartiček:

Sleva pro děti

Pokud je ti méně, než 15 let, můžeš jet vlakem za poloviční cenu (tedy v IDOSu cena IN50). Jedinou podmínkou pro to je, abys u sebe měl nějaký doklad s fotkou, který dokáže, že ti opravdu ještě nebylo 15 let. Může to být pas, školní průkazka nebo dokonce skautská průkazka.

Skupinová sleva

Pokud pojedete ve skupině, ve které jsou i starší 15 let, bude většinou nejlepší volbou skupinová sleva. Výpočet její ceny je trochu složitější: První dva lidé ve skupině zaplatí cenu IN25 a každý další IN50. V praxi se pak zaplatí celá částka za všechny a rozpočítá se mezi ně rovnoměrně, takže čím více lidí na skupinovou jízdenku jede (maximálně 30), tím je cesta vyjde levněji.

Příklad:
pojede 10 lidí; celá jízdenka stojí 50 Kč; IN50 25 Kč; IN25 38 Kč
2 cestující zaplatí 38 Kč a zbylých 8 po 25 Kč
dohromady je tedy bude cesta stát 276 Kč
a jednoho přijde na necelých 28 Kč místo původních 50 Kč

Zpáteční sleva

Pokud pojedeš ještě ten den nebo následující zpátky, je výhodné si koupit zpáteční jízdenku, protože tě vyjde o 5 % levněji, než kdybys kupoval(a) každou jízdenku zvlášť. Zpáteční lze koupit i skupinovou jízdenku.

Skupinová víkendová jízdenka

Cestujete-li o víkendu, může vás ještě o něco levněji, než skupinová sleva vyjít jízdenka „Skupinová víkendová jízdenka“. Jízdenka je společná pro 5 osob, z nichž maximálně 2 mohou mít více, než 15 let. Koupit si ji můžete pouze v sobotu, neděli nebo státní svátek, ale ten den, kdy si ji koupíte, můžete jet vlakem jakkoli daleko, tam a zpátky, křížem krážem, prostě jezdit až do půlnoci jak je libo. Stojí 600 Kč, takže je výhodná pro ty, koho by skupinová jízdenka vyšla dráž, než 120 Kč na jednoho.

Existují i krajské Skupinové víkendové jízdenky, které jsou levnější (jenom 200 – 275 Kč podle velikosti kraje), ale jsou omezeny pouze na území příslušného kraje a kousek za jeho hranice (přesné území najdete v mapách na stránkách ČD)

Tip:

Vrátíte-li se v neděli z výpravy s jízdenkou SONE+ a někdo odjíždí ještě ten den do školy, můžete mu jízdenku dát, aby si nemusel kupovat další. |

Možností slev ve vlaku je ještě mnohem více, ale tyto jsou pro skautské účely ty nejpraktičtější.

Zpracoval Teo

Nový názor ke článku Jezděte vlakem levněji