Hlavná stránka » Vyrážíme na lov nováčků

24. augusta 2012

Vyrážíme na lov nováčků

Blíží se začátek nového skautského roku, a tak je na čase začít přemýšlet o tom, jestli má naše družina dost členů (ideální družina má mít 5 – 7 členů). Pokud ano, je to super. Ale pokud ne, chtělo by to popřemýšlet, jak to změnit.

Nenechávejme to jenom na vedoucích

Nábory nováčků se většinou dělají na oddílové úrovni, ale zkusme se zamyslet: Kdo se s lidmi ve věku potencionálních nováčků denně setkává? My nebo vedoucí? Kdo má většinu kamarádů ve věku potencionálních nováčků? My nebo vedoucí? Komu budou naši vrstevníci více důvěřovat nám nebo cizím dospělým lidem?

Myslím, že odpovědi na tyto otázky nám jednoznačně říkají, že pokud má někdo šanci přivést do oddílu nové členy, jsme to nejspíš právě my.

Oslovujme kamarády

Pojďme tedy oslovovat různé kamarády a spolužáky ze školy, různých kroužků či sousedy. Je dost pravděpodobné, že se nejdříve setkáme s posměšky a odmítavými postoji. Známe to všichni – o skautech kolují různé fámy a předsudky, které většinou nejsou ani pravda, a tak se na nás spousta lidí dívá skrz prsty. To nás ale nesmí odradit. Když chceme něčeho dosáhnout (v tomto případě příchod nových členů do družiny), musíme pro to i něco vydržet. Než bychom to vzdali, to se raději dobře připravme na to, jak předsudky vyvracet.

Sedneme si s družinou a každý z nás řekne, co ho na skautu nejvíce baví nebo láká. Pokud si to poctivě sepíšeme, získáme tak seznam věcí, které skaut svým členům nabízí. Potom si ještě sepíšeme seznam nejlepších her, zážitků a akcí, které jsme ve skautu zažili (třeba na letošním táboře). A máme jasno, v čem je skaut pro lidi našeho věku přitažlivý. Pak už stačí o tom začít ve třídě jen tak mimochodem začít vyprávět a pozorovat, koho to zaujme. Je to vlastně taková udička s návnadou a my rybáři čekající, která rybka připluje, abychom do ní zasekli svůj háček a už ji nepustili:-).

Jakmile uvidím, že někoho moje vyprávění zaujalo, začnu nenápadně sondovat, jestli by ho něco podobného taky nebavilo, případně mu navrhnu, jestli by to nechtěl nezávazně vyzkoušet. Pokud někoho už takhle ulovíme, je potřeba také myslet na jeho rodiče. Přeci jen po nich chceme, aby pustili svoje dítě do cizího prostředí mezi lidi, které třeba vůbec neznají. Je proto dobré mít připravenou nějakou kartičku nebo letáček, na které bude z jedné strany třeba nějaká akční fotka (nejlépe, aby se na ní všichni tvářili vesele a šťastně;-)) a z druhé strany budou kontakty na vůdce oddílu, aby se ho rodiče mohly případně vyptat na podrobnosti, co je zajímají, a rozptýlit tak svoje pochybnosti.

Poprosme rodiče o pomoc

Nejenom my máme svoje kamarády. Mají je i naši rodiče. A je velmi pravděpodobné, že kamarádi nebo kolegové našich rodičů budou mít děti v podobném věku, jako jsme my. Zkusím tedy poprosit svoje rodiče, jestli by nám s náborem nepomohli. Metoda je podobná, jako při náboru ve škole. Rodiče prostě budou svým známým vyprávět, jak jsem ve skautu šťastný a že jsou moc rádi, že takto trávím svůj volný čas. Třeba to jiné rodiče zaujme a budou chtít, aby jejich děti také trávily čas tímto způsobem. A přiznejme si, kdo má na naše rozhodování největší vliv? Ano – jsou to právě rodiče.

Dělá náš oddíl nábory?

Na závěr zde napíšu ještě seznam dalších způsobů, jak shánět nováčky na oddílové úrovni. Třeba vás něco zaujme a doporučíte to svým vedoucím:

• vedoucí mohou jít do škol oslovovat nové lidi
  • oddíl může uspořádat akci pro veřejnost, kde se bude snažit zaujmout svojí tradiční činností
  • pořádání společných akcí se školami (např. Den Země)
  • vyvěšení plakátů, letáků a dalších propagačních materiálů
  • články v novinách a jiných mediích
  • zajímavý web oddílu
  • zajímavá vývěska
  • existuje celá knížka o tom, jak získat nováčky

Tak, lovu zdar!!!

Napsal Teo