Hlavná stránka » Družinové funkcie na mieru.

5. novembra 2012

Družinové funkcie na mieru.

„Keď vyrastiem budem doktorom. Keď budem veľká, budem fotografkou.“ Každé dieťa sníva o tom, čím bude keď bude veľké, dospelé.

Niekto známy raz povedal, „Človek rastie na úlohách“, a určite to je pravda. Čím viac človek vyskúša tým má širší rozhľad a viac skúseností. A preto by mal každý člen družiny zastávať funkciu, ktorá mu umožňuje sa rozvíjať. Tým, že členom družiny pridelíte funkciu, dáte im zodpovednosť. To je veľmi nevyhnutné pre ich pôsobenie v družine ale aj v ich osobnom živote. Naučiť sa niesť dôsledky a plniť si svoje povinnosti. Ak za dieťa rozhoduje vo všetkom niekto iný a preberá za neho zodpovednosť, jeho rozvoj stagnuje. A preto sa pýtajte detí, čím chcú byť keď vyrastú. Využite tieto poznatky o vašich členoch v družine a vymyslite funkcie na mieru.

Ako zistiť o aké povolania majú vaši skauti záujem:

1. Dumka – pri sviečkach sa porozprávajte o rôznych druhoch povolania a skúste vyzdvihnúť kladné stránky daných povolaní. Nechajte deti zapojiť sa do diskusie. Na záver nech si každý vyberie jedno povolanie.

2. Burza povolaní – dajte deťom úlohu si vybrať 2 povolania a nech si k ním pripravia zaujímavý popis, môže byť aj trochu nereálny (podporíte fantáziu) Ak vyžaduje povolanie uniformu, môžu si vymyslieť aj oblečenie podľa vlastných predstáv. Výsledné diela si pripevnite na nástenku.

3. ...

Na základe získaných informácií budete vedieť ľahšie pripraviť zoznam „povolaní“ v družine. Nemusíte sa držať zaužívaných funkcií ako pokladník ak nikto z vašej družiny nie je preto nadšený. Preto je lepšie vymyslieť funkcie, ktoré by deti plnili s radosťou. Nezabudnite si dôkladne premyslieť, čo bude zahŕňať daná funkcia. Presne zadefinujte povinnosti, ktoré z nej vyplývajú. Naplánujte aj úlohy na určité obdobie napr. 3 mesiace alebo do tábora, ktoré budú musieť deti splniť. Ako napríklad sa niečo naučiť alebo vyrobiť.

Napríklad:

  • Žaba chce byť doktorkou – dajte jej na starosti družinovú lekárničku, do klubovne môže vyrobiť z prírodných materiálov kostru človeka (lístie, konáre, gaštany , .. prilepené na kartóne), naučí sa poskytnúť prvú pomoc,…
  • Čedro by chcel byť kuchár – dostane za úlohu zostaviť kuchársku knihu na výpravy, vypracuje projekt o zdravom stravovaní, ktorý si môžete zavesiť na nástenku, pripraví na družinovku najobľúbenejšie jedlo…

Ďalšom možnosťou je využiť odborky.

Nechajte deti snívať. Možno to čo si teraz vyberú naozaj nebudú nikdy robiť, ale je to ich momentálny záujem a keď im aspoň podobnú funkciu vymyslíte v družine, určite to budú plniť zodpovedne a s nadšením.

Magi

Přečteno 7369×


Komentáre

Nový názor ke článku Družinové funkcie na mieru.

  • Neónka    |   :) (neregistrovaný)  24.02.2013 19:48

    Ďakujem za skvelý článok. Určite ho zúžitkujem na družinovkách :)

    odkaz na tento príspevok | odpovedať

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání