Hlavná stránka » Rozvoj manuální obratnosti

21. decembra 2012

Rozvoj manuální obratnosti

Abys mohl/a jednou postavit třeba dům, je nutné naučit se držet kladivo, zednickou lžíci nebo třeba lopatu, pracovat s krumpáčem i vodováhou, a metr používat stejně běžně jako kartáček na zuby. Předtím ale ještě jednu věc: používat ruce.

Drobná motorická obratnost je předpokladem k dalším praktickým činnostem v životě. Rozvíjet ji můžeš třeba skrze tyto drobné hry.

Šikovnost

Hra se hraje individuálně, sleduj, jak máš v družině šikovné členy.

• šikovnost rukou – smíchej čočku a hrách (úkolem je v nejkratším čase roztřídit vše na dvě hromádky), třídění sirek do krabiček (vysyp na stůl sirky, úkolem je za co nejkratší čas narovnat všechny sirky správně do krabičky)
  • práce s nářadím – zkuste zatlouct pět druhů hřebíků, štípání špalku dřeva, závod v řezání pilou

Přesnost

Vyznač v klubovně nebo na hřišti čtverec 1m x 1m a trefujte se míčky ze vzdálenosti 3 – 10metrů. Každý hráč má třicet ran, kolikrát se trefí do čtverce? Pokud míček ze čtverce vyskočí nebo se odkutálí, počítá se hod za půl bodu, když míček ve čtverci zůstane, počítá se za jeden bod. Vyhrává ten, kdo nasbírá nejvíce bodů.

Pistolníci

Máš stříkací pistoli? Pokud ne, tak si ji hned kup a vezmi ji na družinovku. K tomu si připrav sirky a svíčku. Dokážete ze vzdálenosti dvou metru zhasnout svíčku pomocí stříkací pistole?

Výlov

U téhle hry se vždy válíme smíchy. Budete potřebovat dvě mísy – do jedné nasypte hladkou mouku a do druhé nalijte vodu. Do obou misek naházej několik drobných předmětů. My hrajeme s padesátníky. Úkol zní: vylovte ústy z vodní misky za jednu minutu co nejvíce padesátníků (není to úplně hygienické, takže případně zvolte jiný materiál). Po minutě se hned vrhne do misky s moukou, kde má také minutu na to, aby toho vylovil co nejvíce. Vyhrává nejúspěšnější hledač mincí. Obdobná hra se hraje s kbelíkem s vodou a jablkem. Opět máte minutu na to, abyste ústy vylovili jablko z kbelíku. Není to žádná sranda, ale opravdu to jde!

Bylo jednou několik písařů

Zkuste psát a kreslit za ztížených podmínek. Například poslepu, nohama nebo levou rukou. Začněte krátkými slovy a později zkuste vymýšlet i delší textíky. Navaž na tlustou fixu nebo lihovku tolik provázků kolik je v družině členů a sežeň velký papír, hodí se balíc papír. Každý si vezme po jednom provázku a pokouší se na papír napsat nebo namalovat to, co zadáváš.

Kutilové

Hra procvičuje manuální zručnost účastníků v těch oborech, které by nemusely být jejich doménou. Úkolem je ve stanoveném časovém limitu vyrobit nějaký předmět. Dívčí družina třeba dřevěnou stoličku a chlapecká družina si zkusí ušít třeba kapsář. Vyrábějte po dvojicích, celodružinově nebo jen každý sám za sebe. Volba úkolu je závislá na materiálu a nářadí, které máte k disposici.

Zpracoval Čmelák

Nový názor ke článku Rozvoj manuální obratnosti