Hlavná stránka » Hry na zlepšení vztahů v družině I

13. júla 2012

Hry na zlepšení vztahů v družině I

Kdo by nechtěl mít skvěle fungující družinu, ve které jsou všichni nejlepší kamarádi, pomáhají si, užijí si spolu spoustu legrace, zkrátka je jim spolu dobře. Pokud to ale občas skřípe, není třeba věšet hlavu. Všechno se dá zlepšit!

Vztahy se mohou zlepšovat s každou společně strávenou chvílí. Utužují se, když spolu prožijeme dobrodružství. Nejdůležitější je spolu umět komunikovat a problémy řešit v klidu. Nebojte se dávat najevo, co se vám na druhých líbí, co pro vás znamenají.

Smíření vlaštovkou

Občas se stane, že se s někým pohádáme nebo mu ublížíme. A omluvit se bývá těžké. Říct promiň, je mi to líto je těžké. Zkuste to trochu jinak: Vytvořte několik vlaštovek z papíru. Společně vymyslete různé omluvy (Promiň, že jsem byl protivný. Mrzí mě, že jsem se tě dotkla. atd.) a každou z nich napište na jednu vlaštovku. Vlaštovky uložte v klubovně. A pokud bude někdy těžké se omluvit slovy, můžete to udělat pomocí vlaštovky.

• Pomůcky: Tužka, papír, nůžky

Síť zážitků

Rádce drží klubko provázku za jeden konec. Hodí ho někomu a řekne, co pěkného s ním prožil. Pokračovat se může do té doby, než bude vymotané celé klubko. Dejte pozor na to, aby každý držel provázek.

• Pomůcky: Klubko provázku

Kartičky díky

Společně vyrobte kartičky třeba 5×5 cm. Na ty napište poděkování za vše co vás napadne, doplňte ilustracemi a nakopírujte pro každého člena družiny. Vystřihněte si pár prázdných kartiček, které popíšete a pokreslíte podle potřeby. Můžete vyrábět různé sady kartiček na různé akce (třeba podle etapovky na táboře). Když budete chtít někomu poděkovat, budete hned vědět jak.

• Pomůcky: Psací a kreslící potřeby, papír, nůžky, kopírka

Tajný přítel

Dlouhodobější hra buď v průběhu roku nebo na vícedenní akci. Napište na papírky jména všech členů družiny, každý si někoho vylosuje a po celou dobu hry se mu snaží pomáhat, dělat radost…prostě být přítelem. Po skončení můžete hádat, kdo byl koho přítel, podle čeho jste to poznali, co se vám líbilo, že pro vás dělal…

• Pomůcky: papír a tužka na lístečky se jmény + všechno čím se dá dělat radost

Horká židle

Tato hra se hodí na večer. Třeba k ohni nebo do tee-pee. Doprostřed kruhu umístěte židli (nebo jinou věc, na které se dá sedět). Na té se postupně vystřídají všichni členové družiny. Tomu, kdo sedí na „Horké židli“ řekne každý, co se mu na něm líbí.

• Pomůcky: židle

Kytka

Každý nakreslí na papír kytku a podepíše se. Potom se papíry posílají dokola a každý každému napíše něco hezkého, co ho určitě potěší.

• Pomůcky: pro každého papír a tužka

Ruka

Podobně jako Kytka, ale každý na papír obkreslí svoji ruku.

Baterka

Hra vhodná na konec tábora nebo jiné delší akce ve chvíli, když jsou všichni plní skvělých zážitků. Řekni, že to nemusí trvat na vždy, že přijdu chvíle, kdy nám nebude tak dobře a kdy budeme potřebovat povzbudit. Každý každému napíše na papírek něco, co mu potom může pomoci, když bude potřebovat dobýt baterky. Papírky dejte do podepsaných krabiček od sirek. Vzkazy se smí číst jenom, když to bude potřeba.

• Pomůcky: papírky, tužky, krabičky od sirek

Proč bych tě chtěl(a) mít za kamaráda

Hra vhodná pro více lidí (asi 12). Vytvoří se 2 soustředné kruhy (jeden uvnitř, druhý okolo něj). Zpívá se společně písnička a kroužky se během ní pohybují opačnými směry. Jakmile písnička skončí, všichni se zastaví. Ti, kdo se ocitli naproti sobě si vzájemně řeknou, proč by spolu chtěli kamarádit. Několikrát opakujeme.

• Pomůcky: -

Zpracovala Beruška