Hlavná stránka » Družina – dobrý tím

20. apríla 2012

Družina – dobrý tím

Kdesi v južnej Afrike, pri jednej z bitiek takzvanej Búrskej vojny sa mladý dôstojník Baden-Powell ocitol v nezávideniahodnej situácii. Mal ubrániť mesto Mafeking, ktoré bolo beznádejne obkľúčené a izolované. Nemal veľa vojakov a práve v tejto zložitej chvíli si prizval na pomoc malé skupiny domorodých chlapcov. Tieto pätice či šestice sa stali dôležitou súčasťou obrany a vynikali najmä ako zvedovia a stopári. Boli dobre zohratí a mali jasne rozdelené úlohy. Hoci boli mladí a bez zbraní, dokázali naozaj veľa a aj keď to ešte nemohli vedieť, stali sa vzorom pre skautskú družinu.

Bandy, skupinky a družstvá

V podstate to nie je žiaden vynález. Chalani aj baby sa spájajú do skupín, tímov a bánd v škole aj mimo nej. Niekedy sú jedni korčuliari a druhí bicyklisti, niekde sa baby delia na horné a dolné a navzájom súperia. Vo väčších mestách má každá ulica svoju bandu,niekedy aj viac. Je to celkom normálne a prirodzené, v takejto skupine má každý svoje miesto a spoločne dokážu viac ako na vlastnú päsť. V každej takejto bande sa nájde jedna vedúca osobnosť, ktorá má svojho zástupcu a najbližšieho pomocníka, či pomocníčku. A práve takéto prirodzené bandy inšpirovali Baden Powella k nápadu skautských družín. Správna skautská družina je v mnohom podobná skupinkám a bandám, ktoré poznáme z ulice alebo zo školy, sú to traja, piati možno až ôsmi kamaráti a kamarátky, majú medzi sebou svojho prirodzeného šéfa alebo bossa a trávia spolu veľa času. Je tu však čosi, čo majú skautské družiny navyše,tým je myšlienka skautingu, jeho ideály a snaha na sebe pracovať. Skautská družina nielen že spoločne rieši všetky úlohy, prekonáva všetky radosti a starosti, ale je dôležitá aj preto, lebo každý jej člen sa v nej zdokonaľuje, nielen vo vytrvalosti a sebaovládaní, ale najmä v spolupráci s ostatnými.

Družina je > 3 a < 10

Aká je tá správna veľkosť skautskej družiny? Je vás príliš veľa alebo veľmi málo? Neexistuje presný počet, a to, či vás je veľa alebo málo, ľahko zistíte sami. Ak sa vaša družina delí na ďalšie menšie dve alebo tri skupinky, nedokážete sa navzájom dobre porozprávať a trvá to aspoň hodinu, kým sa na niečom dokážete dohodnúť, potom vás je veľmi veľa Ak vás je naopak príliš málo na to, aby ste si zahrali Medveďa v zrube, alebo ak nedajbože niekto nepríde a zrazu ste len dvaja, potom je vás veľmi málo. Najlepší počet sa preto pohybuje niekde medzi šiestimi a ôsmimi. Sú, samozrejme, výnimky, ktorým to výborne funguje aj v malých alebo veľkých počtoch. Ak takou výnimkou nie ste a neklape vám to,porozmýšľajte, či sa nerozdelíte na dve ďalšie družiny alebo nespojíte s inou, tiež trochu menšou družinou.

Radca ≠ superman

Rýchle šípy mali svojho Mirka Dušína, ten vedel, čo treba robiť aj v tých najzložitejších situáciách a nech robil čokoľvek, takmer nikdy neurobil chybu. Bol vždy čestný a spoľahlivý,presný, usilovný, spravodlivý, mierne vysoký a blonďavý. Jednoducho bol minimálne supermanovým bratrancom. Rýchle šípy mali šťastie, nám ostatným však nezostáva nič iné len s obdivom čítať o ich zážitkoch. Aj ten najlepší radca má svoje muchy, a práve preto sa žiadna, ani tá najlenivejšia družina nesmie spoliehať len naňho. Vyskytli sa prípady skautských družín, v ktorých radca urobil všetku robotu a družina si len užívala dobré hry a nápady. Tieto družiny však veľmi rýchlo miznú z jednoduchého dôvodu, máloktorý radca vydrží v družine, kde je všetka práca len na ňom, a tak ho po istom čase nadšenie prejde. Aby sme takémuto stavu predišli, je dôležité, aby bola správa družiny rovnomerne rozdelená. Ako príklad si vezmime špeciálne vojenské tímy. Tam má každý svoju presnú úlohu a popis práce a tí ostatní sú na ňom presne tak závislí, ako on na tých ostatných. Jeden je zdravotník, ďalší navigátor, iný špecialista na výbušniny. Na podobnom systéme fungujú aj dobré skautské družiny.

Som predsa nejaký Ježko!

Je to už dávno, čo som bol hrdým členom slávnej družiny Ježkov. Od mojich čias sa v nej vymenilo mnoho radcov a členov. Ale jedno zostalo rovnaké, a tým je hrdosť patriť k tejto družine. Za mojich čias mali Ježkovia svoje družinové miesta, peknú kroniku, špeciálne hry,mnoho pokrikov a špeciálnych rituálov. Nie všetko nám fungovalo na sto percent, ale bavilo nás byť skautmi tak, ako nás bavilo byť Ježkami. Nikdy sa vám nepodarí byť vo všetkom výbornými, dôležité je neprestať sa snažiť a nestratiť pri tom náladu. Dôležitejšia ako znalosť morzeovky či orientácie mapy je dobrá nálada a atmosféra, ktorú si vytvoríte. Práve tej pomáhajú rôzne rituály a tradície, vaša družina sa tak stane naozaj vašou.

Naozaj združená družina

Nie je to veru jednoduché vybudovať dobrú družinu, chce to veľa práce od všetkých jej členov. Treba však začať od základu. Keď sa zídete všetci, nájdite si na družinovke čas, aby ste sa spoločne zamysleli nad stavom vašej družiny a jej budúcnosťou. Alebo ešte lepšie bude,keď utečiete zo starej známej klubovne a usporiadate si nejakú výnimočnú výpravu. Nájdite si na nej čas, zhrňte silné a slabé stránky družiny, naplánujte niekoľko najbližších akcií a predovšetkým sa podeľte o svoje predstavy o tom, čo by ste chceli robiť.

PiTT

Přečteno 7067×


Komentáre

Nový názor ke článku Družina – dobrý tím

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání