Hlavná stránka » Tajemství

14. marca 2012

Tajemství

V přátelství je velice důležitá důvěra. Kamarádům věřím, že přijdou, když máme sraz, že mi přinesou knížku, kterou potřebuji do školy. Těm nejbližším věřím, že mi pomůžou, když potřebuji a že neprozradí naše tajemství.

Na konci tábora se u nás všechno točí jen kolem cesty za pokladem. Naše družina vyhrávala a my byly ochotné udělat všechno, abychom poklad našly. Při poslední etapě jsem jako nejmladší z naší družiny zachránila situaci. Zpráva nás odkázala k latrýně a my ji už nejméně půl hodiny hledáme. V nejméně vhodnou chvíli to nemůžu vydržet a musím si dojít na záchod. „Našla jsem to“, volám na holky, „mám tu zprávu! Je na toaleťáku!“ nadšená házím po holkách toaletní papír. A v tom se to stalo. Neudržela jsem rovnováhu a padám…asi tušíte kam. Nespadla jsem tam celá, ale stačilo to. Za bouřlivého smíchu družiny se snažím vrátit zpátky nad zem. Nakonec mě musí naše kormidelnice vytáhnout.

Bohužel na tuto trapnou chvíli nikdy nezapomenu. Nezapomněly na ni ani holky z družiny, bylo to naše společné tajemství. A opravdu jim jsem vděčná, že si to nechaly dlouhou dobu pro sebe.

Až po několika letech se tato historka u nás v oddíle začala vyprávět. Zezačátku anonymně, ale teď už všichni ví, že je to o mně. Teď už se tomu směji…

Proč máme tajemství?

• Mít tajemství je někdy zábavné a trochu dobrodružné.
  • Nejsme si jistí, jak by ostatní reagovali, kdyby tajemství věděli.
  • Chceme být něčím zajímaví.
  • Chceme udělat pro někoho překvapení.
  • Dozvěděli jsme se něco, co může někomu jinému ublížit.
  • Víme něco, co je pro nás výhodné a když to řekneme někomu jinému, o výhodu přijdeme.
  • Udělali jsme něco, za to se stydíme nebo čeho litujeme.
  • Udělali jsme něco špatného, za co se stydíme. V tomto případě je lepší jít s pravdou ven. Když se náš průšvih vyjde na povrch, bývají následky často horší.

K čemu jsou tajemství?

• Vytvoří přátelské pouto mezi těmi, kteří mají společné tajemství.
  • Drží družinu pohromadě.
  • Pomáhají vytvářet družinového ducha.
  • Učí nás důvěřovat ostatním.
  • Prověří skutečné kamarády.
  • Ukrývají něco před ostatními.
  • Chrání nás před špatnými následky.

Měli bychom rozeznávat tajemství, která je dobré udržet a ta, která jsou nebezpečná nebo nás nutí lhát. Požádá-li nás kamarád, abychom ně něj něco neřekli, nebo se nám svěří se svým tajemstvím, respektujeme ho a nikomu nic nevyzradíme. Má-li kamarád závažný problém, je na místě mu poradit, ať se raději svěří někomu dospělému. Jde-li o zdraví, měl bys hned začít jednat. A přesvědčit kamaráda, že na to sami nestačíte. Zklamat důvěru je moc špatné, někdy však musíme za tu cenu říci tajemství i někomu dalšímu.

Pokud si s něčím nevíš rady. Ty nebo tvůj kamarád máte problém a nechcete se o něj podělit s někým, koho znáte, může vám pomoci LINKA BEZPEČÍ. web linky bezpečí, bezplatné telefonní číslo: 116 111, mail: pomoc@linkabez­peci.cz

Tajemství, která se týkají vztahů mezi kamarády, mezi opačným pohlavím, má každý z nás řadu. Vždy, když o někom kamarádům vyprávíš něco o druhých, zamysli se, jestli to není důvěrné. Neprozrazuj tajemství, když tě kamarád pořádá, aby sis to nechal pro sebe.

Jak udržet tajemství? >]

• Zhodnoť, jestli tím, že si ho necháš pro sebe, neohrozíš vážně svého kamaráda (zdraví, život, rodina…)
  • Pokud si nejsi jistý, že to nesmíš nikomu říci. Raději to nikomu neříkej.
  • Nikomu tajemství neříkej. Ani neříkej: „já něco vím, ale neřeknu to.“
  • Neříkej tajemství někoho jiného ani svému nejlepšímu kamarádovi.
  • Jestli ses „prokecl“, raději to dej kamarádovi vědět. Řekneš-li pravdu, bude to lepší.

Jak na tajemství?

Umíš udržet tajemství? Mohou ti kamarádi důvěřovat? Pak si můžeš splnit ve stezce bod Moje vztahy i další body.

• Vyslechni kamaráda , který má problém a snaž se mu účinně poradit. Pokud to bude tajné, dokaž, ž umíš tajemství respektovat.
  • Dohodněte se s družinou, že uspořádáte tajnou akci jen pro členy vaší družiny. Než začnete plánovat, co to bude, řekněte o svém záměru vedoucímu. Jistě vás neprozradí, ale pomůže vám s přípravou. Tajnou akcí může být například výprava do lanového centra nebo na bobovou dráhu. Návštěva kina, divadla nebo koncertu. Hledání místa v okolí vaší klubovny, které bude „jen vaším družinovým místem“.
  • Domluvte se s družinou a udělejte překvapení pro váš oddíl, vedoucí nebo ostatní družiny. Můžete se překvapit společně vyrobeným dárkem k Vánocům. Písničkou o vašem oddíle, kterou jste s družinou složili nebo divadlem, které secvičíte jen pro ně. Velkým překvapením může být článek v časopise Skaut, kde představíte váš oddíl.

Nový názor ke článku Tajemství