Hlavná stránka » Oheň, oheň

6. apríla 2012

Oheň, oheň

Bez ohně by nebylo života. Provázel lovce, zálesáky i táborníky odnepaměti. Sloužil jim jako zdroj tepla, světla, bezpečí i k přípravě stravy. Jako rozumné bytosti jsme se my, lidé, postupně naučili využívat ohně k mnoha činnostem.

Časem jsme však zjistili, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán! To znamená, že pokud jsme schopni mít jej pod kontrolou, je nám oheň dobrým pomocníkem, ale běda když některý všetečný plamínek unikne naší pozornosti!

To pak oheň dokáže zničit vše, co mu stojí v cestě. Stane se pánem situace a my mu v jeho počínání dokážeme jen málokdy zabránit. Proto je důležité s ohněm nakládat velice opatrně.

V dnešní době využíváme oheň při mnoha činnostech běžného života. Je nepostradatelný při vaření, vytápění, ke svícení, v průmyslu k výrobě a úpravě různých materiálů a mimo jiné i k vlastnímu potěšení.

Každý si určitě vzpomene na nějaký strašidelný večer při svíčkách, ale i obyčejné svíčky na vánočním stromečku jsou pro nás velkou radostí.

Během skautského i běžného života se setkáme s ohněm velmi často, a proto bysme s ním měli umět manipulovat.

Především je třeba si uvědomit, zda jsme v prostředí vhodném k zapálení ohně. Některé materiály, ale i kapaliny a plyny, v blízkosti ohně reagují obrovskou rychlostí, a může tak dojít ke vzniku požáru a vážných zranění. Oheň bychom proto měli rozdělávat pouze v místech, kde jsou k tomu vhodné podmínky a jsme schopni zabránit jeho případnému šíření. Například pro přípravu táborového ohně vybíráme místo nepříliš vzdálené od vodního zdroje, kterým bychom byli schopni případný požár uhasit. Ohniště by mělo být ohraničeno většími kameny tak, aby zabraňovalo případnému šíření ohně mimo vymezený prostor. Je třeba mít na paměti záludné oharky i žhavé jiskry vylétávající z ohně. Před opuštěním ohniště proto uhaste oheň dostatečným množstvím vody a zkontrolujte okolí, zda některá z odlétnutých jisker nedělá někde neplechu.

Ne každá látka však hoří stejně, a je proto dobré znát vhodné prostředky k uhašení ohně.

• Do hořícího oleje na pánvi nikdy nelijte vodu! Následkem bude prudká reakce, při níž dochází k náhlému vzplanutí a vyšlehnutí plamene. Nejjednodušším a nejrychlejším prostředkem k uhašení hořící pánve je obyčejná poklička, kterou se pánev přikryje.
  • Při hoření dřeva a většiny pevných látek stačí k uhašení dostatečné množství obyčejné vody. Ale vodu nemůžeme použít vždy. Je-li v blízkosti zdroj elektrického napětí, nikdy nesmíme použít k hašení vodu!! Mohlo by dojít k přenosu elektrického proudu a k vážnému zranění. U takovýchto požárů použijeme sněhový, nebo práškový hasicí přístroj.
  • S požárem se však můžete setkat i v běžném životě. Vzpomeňme například nedávné požáry autobusů MHD, kdy celý autobus dokáže shořet do 20 minut! Je proto důležité, okamžitě upozornit řidiče na kouř či zápach, který se objeví v prostředcích hromadné dopravy (autobusy, tramvaje, metro).
  • Co tedy dělat v případě, že se stanete svědkem požáru? Je-li požár malý a jste schopni ho vlastními silami uhasit, udělejte to. Pokud se však jedná o požár větších rozměrů, nebo si nejste jisti, zda ho dokážete uhasit, okamžitě volejte hasiče (tel.: 150). Oznamte své jméno, telefonní číslo ze kterého voláte, co a kde hoří. Nikdy neukončujte hovor jako první a snažte se co možná nejpřesněji popsat místo kde hoří. Na všechny dotazy operátora odpovídejte pravdivě a přesně.

Na závěr bychom si měli zopakovat důležitá telefonní čísla:

• 150 – HASIČI
  • 112 – TÍSŇOVÁ LINKA
  • 155 – ZÁCHRANNÁ ZDRAVOTNICKÁ SLUŽBA
  • 158 – STÁTNÍ POLICIE

Měj na paměti, že včasné zavolání může zachránit životy!

Zpracoval Olda.

Nový názor ke článku Oheň, oheň