Hlavná stránka » Jak uvést program, aby motivoval děti?

20. apríla 2012

Jak uvést program, aby motivoval děti?

Stává se Ti, že se na schůzku přihrne partička rozesmátých dětí, navzájem se překřikují, povídají si a program je to poslední, co je zajímá? Nebo naopak sedí členové u stolu, zírají před sebe (v lepším případě) nebo do mobilů? A ty máš připravený bezvadný program, který je fakt bude bavit, jenom nevíš, jak začít? Tady je pár tipů.

Začni jinak

Místo mluvení použij scénku, dopis, stopovanou,… V případě výpravy stanov netradiční místo srazu.

Neobvyklé prostředky

Oblékni sebe i účastníky do nevšedních věcí (buď jednou za krále, podruhé za mafiána), nech je přinést si cokoli speciálního (brčka, balonky, plyšáky), neboj se zapojit fantazii i všechno, co je dostupné v klubovně nebo doma.

Využij legendu

Strhni členy motivem z celoroční hry nebo ze stezky – správná atmosféra dělá divy. A výhodou navíc je provázanost s minulými i budoucími schůzkami a akcemi, což už je motivace sama o sobě.

Hoď návnadu

Před koncem schůzky nebo akce naznač, co se bude dít příště – nikdo o to nebude chtít přijít, pokud to bude opravdu dobré.

Stanov odměnu pro vítěze

Pokud soutěžíte ve družině o body nebo pořadí, neboj se to zmínit už na začátku – body do bodování se hodí vždycky stejně jako možnost výhod nebo sladká odměna na konci schůzky.

Nakousni téma a nech je otevřené

Získej zvědavost – nic nezíská pozornost členů víc než něco, co jsi zdánlivě vůbec nechtěl říct, zvlášť pokud se poté budeš chvíli zdráhat a předstírat, že jde o nesmírné tajemství – nakonec se ale stejně necháš přemluvit…

Využij toho, co děti baví

Všímej si, o čem se na schůzkách mluví a pak to zapracuj do programu – tím v podstatě odpadá práce s motivací, protože jde o něco, co děti samy chtějí (když se někdo zmíní, že by chtěl umět pracovat s FIMem, pokus se toho využít).

Znamení

Stanovte si ve družině znamení, signál, kterým bude vždy začínat nějaká část programu – tak upoutáš jejich pozornost a jednodušeji představíš program (gong, píšťalka, kouzelná formulka, uvaření čaje).

Jasná pravidla

Dbej na to, aby hra nebo program byl všem jasný – pokud bude někdo tápat v pravidlech, pravděpodobně ho nebude bavit bezcílně bloumat. Stejně tak, pokud budou pravidla nebo instrukce příliš složité, ztrácí se pozornost hráčů a tím i motivace do hry.

Správná motivace je důležitou součástí programu. Tak se do ní pořádně obuj!

Napsala Káťa.

Nový názor ke článku Jak uvést program, aby motivoval děti?