Hlavná stránka » Ako roznášať Betlehemské svetlo

20. novembra 2017

Ako roznášať Betlehemské svetlo

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc.

Ako na to

Šírenie Betlehemského svetla v predvianočnom čase je neodmysliteľne spojené so skautmi. Treba preto k tomu aj patrične pristupovať, aby sa z tejto, po toľkých rokoch už azda povinnosti, stala naozaj cenená výsada. Nezabúdajte na slušné správanie, príjemné vystupovanie, upravené oblečenie, tiež rovnošatu a šatku. Pozdrav, úsmev a ochota pomôcť, či už s nie úplne funkčnou lampou alebo dobrou radou na udržanie Svetla k skautom predsa patria.

Prípravu netreba podceniť

Či už idú skauti rozdávať Svetlo vlakmi, na stanovisko vo svojom meste, či do kostola, je veľmi užitočné nezabudnúť sa poriadne pripraviť. Skontrolovaná a plne funkčná petrolejka, ktorá prešla vopred sériou testov, vie predísť množstvu stresových situácií. Sviečky a lampa v zásobe, či dostatočný počet špajlí sú tiež akýmsi základom úspechu.

Bezpečnosť

Netreba zabúdať na naše zdravie. Plamienok z Betlehema sa roznáša v chladnom zimnom období a tomu je potrebné prispôsobiť aj teplé oblečenie. Ak s ním putujete na vzdialenejšie miesto, pričom využívate neosvetlenú komunikáciu, vezmite si reflexné prvky, či silnejšie svetelné označenie, aby ste boli dobre viditeľní. Pri vstupe do budovy alebo verejnej dopravy sa vždy ohláste na vrátnici.

Krízová situácia

Stalo sa to už neraz. Aj tým najostrieľanejším profíkom s dlhoročnými skúsenosťami. Svetlo zhaslo. Štatisticky sa o to v najväčšej miere podpisuje vietor, stačí aj úplne malý a katastrofa je tu. Odhliadnuc od všetkých mýtov netreba zabúdať na skautskú česť, ktorá keď sľúbi Svetlo z Betlehema, tak ho aj naozaj prinesie. V takýchto situáciách je najideálnejšie vrátiť sa do posledného bodu, kde viete, že Svetlo je. Aj pre takéto situácie je dobré mať jednu tajnú horiacu poistku kdesi v klubovni, alebo doma, či inom dostupnom mieste.

Ako dať vedieť

Tradície v rozdávaní Betlehemského svetla sa od mesta k mestu líšia. Niekde je vybudovaná sieť stanovísk, kde sa počas Štedrého dňa hodinku skauti so Svetlom zdržujú, aby boli dostupní ľuďom. Inde sú zasa primárne zameraní na kostoly, či osobné roznášanie. Tak či tak, je dobré robiť veci efektívne a dať vopred na mieste, kde bude Svetlo možné odpáliť, o tom oznam. K dispozícii sú plagáty, ktoré je možné v kostole na nástenke či pri obchode alebo inom mieste v obci so súhlasom vyvesiť.

Svetlo šíri radosť

Betlehemské svetlo sa nikdy nepredáva za peniaze. Má sa ním šíriť radosť, pokoj, mier a vianočná atmosféra. Nie je teda artiklom a nie je možné jeho šírenie podmieňovať ľubovoľnou sumou, aj keď je označená ako dar.

Text: Marián Suvák – Punťo

Nový názor ke článku Ako roznášať Betlehemské svetlo