Hlavná stránka » 3 aktivity, ktoré prinesú do programu globálny rozmer

12. septembra 2017

3 aktivity, ktoré prinesú do programu globálny rozmer

Nápady na aktivity od Tímu globálka

Užitočný predmet

Vlastnoručne vyrobte (alebo nakreslite) ľubovoľný užitočný predmet, ktorý je na Slovensku bežne k dispozícii, ale ľudia v menej rozvinutých krajinách ho často nemajú. Vyrobené predmety si porovnajte a zhodnoťte, či naozaj spĺňajú zadanie. Svoj výber vysvetlite. Cieľom je vážiť si veci, ktoré máme a uvedomiť si, že nie všade na svete to je rovnaké.

Dedičstvo

Dvojice dostanú na polovice rozdelený papier, kde je napísané „Predošlá generácia – pozostalosť“. Každá polovica má svoj podnadpis – dobré a zlé. V každej polovici sú ukážky, ako činy a rozhodnutia predošlých generácií priaznivo či nepriaznivo ovplyvnili dnešný život, napr.:

● Dobré – v minulosti ľudia založili skauting – teraz môžeme mať družinovky a výpravy a zabaviť sa aj poučiť.

● Zlé – v minulosti ľudia spôsobili dve svetové vojny, ktoré spôsobili zabíjanie, ničenie a utrpenie a priniesli krivdy, ktoré si ľudia nesú dodnes.

Vymyslite vlastné príklady a odprezentujte ich. Radca vysvetlí, že mnohé činy a rozhodnutia ovplyvňujú kvalitu života ďalších generácií. Dvojice potom dostanú za úlohu vžiť sa do role ľudí o 2 generácie neskôr a z ich pohľadu vyplniť druhý list.

Odlišnosti

Vytvorte kruh. Vysvetlite deťom, že budete určovať, akí ľudia si budú vymieňať miesta. Napr.

  • Vymenia si miesta tí, ktorí majú blond vlasy.
  • Vymenia si miesta tí, ktorí sú nízki.
  • Vymenia si miesta tí, ktorí nosia okuliare.
  • Vymenia si miesta tí, ktorí chodia v nedeľu do kostola.

Podmienky prispôsobte družine. Po aktivite sa spýtajte, či sa im niekedy za podobné veci niekto vysmieval alebo boli niečoho takého svedkom a ako sa pri tom cítili. Porozprávajte sa o iných skupinách ľudí, ktoré bývajú často diskriminované, no deti do týchto skupín samé nepatria (napr. Rómovia, ľudia inej národnosti..) a o tom, či je toto diskriminovanie fér. Spoločne navrhnite riešenia, čo môže človek spraviť, ak je terčom výsmechu/poni­žovania alebo ak niečo také vidí.

Text: Tím globálka

Zdroje: Junák (2008) – Svět okolo nás

Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej Únie. Za obsah projektu zodpovedajú výhradne partneri projektu a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko EÚ.

Přečteno 2522×


Komentáre

Nový názor ke článku 3 aktivity, ktoré prinesú do programu globálny rozmer

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání