Hlavná stránka » 5 tipov na výzvy do nového roka

5. januára 2017

5 tipov na výzvy do nového roka

Začiatok kalendárneho roka je skvelou príležitosťou stanoviť si konkrétne ciele a nanovo sa motivovať k ich dosiahnutiu. Aj pre vaše družiny môže byť nový kalendárny rok odrazovým mostíkom k naštartovaniu kvalitnejšej činnosti či nevšedným dobrodružstvám. Inšpirujte sa našimi tipmi na výzvy pre družiny, o ktoré sa môžete pokúsiť v novom roku 2017.

Zdolajte „naj“

Táto výzva rozšíri obzory vašich geografických znalostí. Na úvod totiž budete musieť nájsť „naj“ miesta vo vašom okolí. Máme na mysli napríklad najzápadnejší a najsevernejší bod, najnižší a najvyšší bod vášho okresu, regiónu, alebo, ak ste ambiciózni, aj „naj“ celého Slovenska. Hľadajte aj iné špeciálne „naj“ – napríklad miesta, kde bola zaznamenaná najvyššia či najnižšia teplota. Keď si urobíte prehľad o tom, čo presne je „naj“, pripravte si plán, ako čo najviac týchto miest navštíviť. Predpokladáme, že pri návšteve najsevernejšieho, najjužnejšieho, najvýchodnejšieho a najzápadnejšieho konca vášho okresu za jeden deň sa síce zapotíte, no i dobre zabavíte.

Posilnite družinového ducha

Vaša družina je jedinečná. Nielen tým, že má takých členov ako žiadna iná na svete. Správna skautská družina má totiž kopu originálnych skautských artefaktov. V ideálnom prípade už máte vlastnú družinovú vlajku a nástenku v klubovni. Ak ich ešte nemáte, vyrobte si ich. Chýba vám originálny pokrik? Treba ho vymyslieť. A ak už tieto veci máte, súdržnosť družiny isto posilníte tým, že si vyrobíte niečo jednotné. Napríklad družinové tričko či šiltovku. Kreativite sa medze nekladú.

Odborky a výzvy

Dohodnite sa, že si každý člen družiny urobí nejakú výzvu a odborku. Zvládaniu jednotlivých kritérií sa potom môžete venovať spoločne. Niektoré výzvy sú ako stvorené na to, aby ste ich plnili spolu ako družina. Napríklad Trident, pri ktorom sa ráta skóre za cvičenie, alebo výzva Tri vrcholy, pri ktorej treba vystúpiť na tri vrcholy vyššie ako 1600 m. Aj medzi odborkami nájdeme také, ktoré pokojne môžete plniť spolu. Ak nájdete niekoho, kto vám urobí kvalitné školenie prvej pomoci, celá družina môže získať odborku. Prehľad všetkých výziev a odboriek nájdete na www.skauting.sk alebo v novej knižke Odborky, ktorú si môžete kúpiť na www.totemsro.sk.

Urobte dobrý skutok

Niet pochýb o tom, že každý skaut vykoná denne aspoň jeden dobrý skutok. Skúste sa však dohodnúť na tom, že niekedy dobrý skutok urobíte ako družina a pomôžete tak svojmu okoliu. Urobte spolu niečo, čo bude nevšedné a zároveň to nezištne pomôže niekomu inému. Je vo vašom okolí útulok pre ľudí bez domova? Dohodnite si v ňom dobrovoľnícku brigádu. Alebo navštívte zariadenie pre seniorov, pozhovárajte sa so starými ľuďmi, pripravte im krátky program. Pomôcť môžete aj vyčistením parku od odpadkov, alebo natretím vyblednutých lavičiek na ihrisku. Je na vás, na aký spoločný dobrý skutok si trúfnete.

Dobrodružné prenocovanie

Pri potulkách po okolí na družinových výletoch si zvyčajne družina nájde svoje obľúbené miesto. Ak už svoje družinové miesto máte, ste vo výhode. Pokiaľ nie, je najvyšší čas vydať sa do prírody a svoje miesto si v nej nájsť. V rámci tejto výzvy totiž bude vašou úlohou na vašom družinovom mieste prenocovať. Preberte dopredu tento zámer s vodcom oddielu. Pripravte si všetko potrebné, najmä stany, spacie vaky a karimatky. Napokon sa počas niektorého víkendu pobaľte a vydajte na neopakovateľnú stanovačku.

Alojz Vlčko – Lojzo

Nový názor ke článku 5 tipov na výzvy do nového roka