Hlavná stránka » Zimná družinová olympiáda

8. februára 2016

Zimná družinová olympiáda

Do XXIII. zimných olympijských hier v 2018, ktoré sa budú konať v Južnej Kórei sú síce ešte tri roky, no všetci milovníci športu už teraz určite netrpezlivo čakajú na toto najväčšie svetové podujatie. Ale, prečo vlastne čakať, keď si vlastnú zimnú olympiádu môžeme spraviť už teraz a na družinovej pôde?

Presne tak. Nečakajte. Bez uberania hodnoty športových výkonov profesionálov ide v konečnom dôsledku aj tak len o sledovanie televízie. Takže keď si urobíte vlastné zimné hry v družine, či dokonca v celom oddiele, tak to bude rozhodne oveľa väčšia zábava ako doma na gauči. Inšpirujte sa nápadmi pre klubovňové alternatívy známych športov, alebo si vytvorte vlastné, do prírody zasadené a v ideálnom prípade aj snežné verzie.

Šport je na olympiáde samozrejme dôležitý, no nezabudnite ani na tieto veci:

• Viete aká bola myšlienka pôvodných antických olympijských hier? Okrem dokonalosti tela išlo aj o dokonalosť duše a tak v priebehu hier boli prerušené všetky vojny. Zabudnite teda na všetky hádky a buďte k sebe milí.

• Pripravte sa na olympiádu vopred. Každý si môže zvoliť svoju obľúbenú krajinu, ktorú bude reprezentovať a prísť oblečený v jej farbách alebo s vlajkou. Všetci sa tak môžu už vopred na olympiádu tešiť. Kto bude chcieť, môže o svojej krajine povedať pár zaujímavostí, prečo si ju vybral. Ostatní sa tak môžu dozvedieť niečo nové.

• Nezabudnite pripraviť tabuľku víťazov a športových rekordov. Vyveste si ju na nástenku, nech aj neskôr môžete na olympiádu spomínať.

• Samozrejme nemôžu chýbať ani medaile pre tých najlepších. Ideálne budú napríklad okrúhle oblátky na stuhe.

• Chcete sa dozvedieť niečo nové? Pripravte si kvíz o histórii olympijských hier.

• Samotné súťaženie určite zahájte slávnostným ceremoniálom presne tak, ako to býva na skutočnej olympiáde.Vyveste olympijskú vlajku a zapáľte pochodeň.

• A teraz smelo do súťaženia!

Olympijské športové stretnutia

Formám disciplín sa medze nekladú, len by malo byť pri každej možné určiť poradie vašich športovcov, nech viete komu na konci odovzdať medaile. Ozvláštnením bude, keď zaradíte aj disciplíny inšpirované antickými hrami a určite nebude nikomu vadiť, že nie sú úplne až tak moc zimné.

Nápady na jednotlivé disciplíny

Ľadový hokej – potrebujete pingpongovú loptičku a prázdny stôl. Na každom konci stola vyznačte bránu, do ktorej sa musí protihráč trafiť. Rozdeľte sa na dve družstvá, dajte ruky za chrbát a začnite zápas o zlato. Loptičkou hýbete samozrejme len pomocou fúkania.

Rýchlokorčuľovanie – potrebujete len stoličku a silné odhodlanie súťažiacich. Kto stihne za minútu vystúpiť na stoličku najviac krát?

Krasokorčuľovanie – vyskúšajte tiež disciplínu „na krásu“, každý môže predviesť pol minútovú pohybovú skladbu. Ostatní si zasa vyskúšajú úlohu porotcov. Kto sa vie najlepšie pohybovať, kto bol originálny, či kto zaradil netradičné prvky? Curling – zožeňte si dostatočný počet malých predmetov, napríklad gombíkov, ktoré sa budete snažiť posielaním po hladkom povrchu (zem alebo stôl) dostať čo najbližšie k určenému bodu.

Slalom na lyžiach – pokiaľ nemáte možnosť vybehnúť na nejakú záhradu alebo lúku, tak si urobte slalom zo stoličiek v klubovni. Stopujte si čas, za ktorý prekonáte slalomovú dráhu. Skoky na lyžiach – pokiaľ máte na to vhodný priestor, môžete určiť najlepšieho skokana napríklad skákaním cez stále sa zvyšujúci špagát. Alternatívou k tomuto športu tiež môže byť skok do diaľky v adekvátnej lyžiarskej výbave (helma, okuliare, rukavice,…).

Snowboard – zviažte si nohy k sebe a prejdite vytýčenú dráhu čo najrýchlejšie.

Závod psích záprahov – vytvorte dvojice, ktoré sa k sebe postavia chrbtom a zviažu špagátom. Ktorá dvojica dokáže v určenom časovom limite urobiť čo najviac drepov?

Súťaž hlásateľov – aby si vaše telo oddýchlo, môžete teraz súťažiť po sediačky. Kto vydrží bez prestávky najdlhšie hovoriť slová začínajúce na rovnaké písmeno a ktorý hlásateľ vydrží najdlhšie hovoriť na jeden nádych?

Nápadom sa medze nekladú a keďže športov na olympijských hrách je mnoho, tak máte rozhodne z čoho vyberať a čo modifikovať. Môžete popustiť uzdu svojej fantázie a prevziať len názov športu, ku ktorému si v plnej miere vymyslíte zvyšok, ktorý v konečnom dôsledku ani nemusí veľmi súvisieť s originálom. Mnoho športov sa však dá realizovať aj v originálnom, i keď skautskom prevedení upravenom na družinovkové potreby.

Na Zimných olympijských hrách sa súťaží v týchto športoch:

Olympijské hry modernej doby sú vrcholné medzinárodné viac športové podujatie konajúce sa každé dva roky v podobe zimných a letných olympijských hier. Nadväzujú na tradíciu starogréckych olympijských hier, ktoré sa konali v Olympii na Peloponézskom polostrove. Ich zakladateľom bol podľa povesti Herakles a patrili k štyrom najväčším starogréckym slávnostiam.

Text a foto: Marián Suvák – Punťo

Nový názor ke článku Zimná družinová olympiáda