Hlavná stránka » Päť tipov na skautský ples

18. januára 2016

Päť tipov na skautský ples

Obdobie od Troch kráľov do polnoci pred Popolcovou stredou, ľudovo nazývané Fašiangy, je v mnohých našich zboroch spájané so skautskými plesmi. Ak vo vašom zbore takáto tradícia ešte nie je, pouvažujte nad zorganizovaním skautského plesu. Veríme, že vám, ale aj dlhoročným organizátorom skautských plesov môže pomôcť našich päť tipov k tomu ako urobiť zo skautského plesu skvelé podujatie.

Pozvite rodičov

V Prievidzi na skautský ples pozývame okrem skautov a skautiek, priateľov skautingu a iných hostí predovšetkým rodičov našich členov aj so všetkými príbuznými. Tomu zodpovedá aj zvyčajný program plesu, ktorý je pripravený tak, aby si v ňom niečo našli všetky generácie. Od hier pre najmenších až po stoličkový tanec pre rodičov. Mnohí rodičia si náš ples nevedia vynachváliť. Tvrdia, že je to konečne ples, na ktorý môžu prísť s celou rodinou a nemajú starosť o to, komu dajú opatrovať deti. Sú spolu ako rodina majú spoločné zážitky, a zároveň sa cítia príjemne v našom skautskom spoločenstve. Ples je vďaka tomu nabitý energiou, deťúrence sa bláznia, nadväzujú priateľstvá a všetci sú ako jedna veľká rodina. Môžeme teda povedať len to, že pozvať rodičov odporúčame aj všetkým ostatným organizátorom skautských plesov.

Predstavte svoju činnosť

Skautský ples je vynikajúcim miestom, na ktorom môžete rodičom a hosťom ukázať alebo povedať, čo robíte počas skautského roka. Pripravte si prezentáciu fotografií oddielových aktivít. Skauti a skautky si radi zaspomínajú na leto, výlety, exkurzie či bežné schôdzky. Rodičia zas budú vidieť koľko toho robíte a ocenia, že sú ich deti v dobrom kolektíve a venujú sa zmysluplnej činnosti. Možno vďaka tomu budú deťom viac rozumieť a chápať, čo pri skautovaní prežívajú. Samozrejme, všetko musí mať svoju mieru, takže je jasné, že nehovoríme o premietaní tisícov snímok z tábora. Venujte príprave prezentácie primeraný čas. Pripravte si ju s titulkami, vtipnými komentármi, či vhodnou hudbou. Aj popri tom sa môžu šikovní skauti či skautky naučiť niečo nové. Možno niekto vďaka príprave prezentácie odhalí svoj talent a bude sa podobným aktivitám venovať aj v budúcnosti.

Predveďte sa

Na skautskom plese sa koncentruje mladý duch. A ten je takmer vždy predpokladom vynikajúcej atmosféry. Podujatie môže obohatiť najmä to, že necháte naplno vyniknúť svoje talenty. Buďte sami sebou a prejavte ich naplno. Jednoducho sa predveďte! Chodia vaši členovia do základnej umeleckej školy? Nech ukážu svoj talent a nacvičia spoločne skladbu. Alebo dajte dokopy rovno kapelu, ktorá bude spoločnosť nejaký čas zabávať. To isté tanečníci, ktorí môžu nacvičiť svoje vlastné číslo, alebo pre všetkých pripraviť skupinové eRko tance. Výtvarníci zas môžu sálu krásne vyzdobiť. Divadelníci radi nacvičia nejakú scénku. Na plese dokážete talenty využiť na mnoho spôsobov. A nezabudnite ani na organizátorov hier. Tí môžu predviesť svoj talent a zabaviť všetkých výbornými súťažami, alebo kvízmi.

Hra o ceny

Veľmi obľúbenou súčasťou skautských plesov je aj hra o ceny, ľudovo nazývaná tombola. Ak oslovíte známych, sponzorov či rodičov, isto sa vám podarí zohnať nejaké ceny. Nemusia byť vysokej hodnoty. Skôr ide o to, aby mal niekto radosť z výhry, ktorú získal vďaka šťastiu. Aj maličkosti dokážu deťom vyčariť úsmev na tvári. Ako výhry môžete na schôdzkach vyrobiť aj vlastné výrobky alebo umelecké diela. Stačí popustiť uzdu fantázii. Ako motiváciu ku kúpe lístkov rozložte všetky ceny na jednom stole, pekne ich upravte alebo aj vyzdobte. U nás zvyčajne žrebovanie zaradíme v programe až na záver, takže je hlavne pre najmenších motiváciou a môžu sa celý ples na hru tešiť.

Do gala

V našom zbore sme dlhšie debatovali o tom, či je skautský ples podujatím, na ktoré budeme chodiť v skautských rovnošatách, alebo radšej v spoločenskom oblečení. Pár ročníkov sme boli dohodnutí na rovnošate, no potom sme sa to prehodnotili a predsa prispôsobili aj oblečenie charakteru podujatia. Podarilo sa nám tým zotrieť rozdiely medzi skautmi a ostatnými účastníkmi, napríklad rodičmi, ktorí prirodzene v rovnošate neprišli a trochu vytŕčali. Za oveľa dôležitejšie ale považujeme to, že sa nám takto darí skautov a skautky viesť už v mladosti k spoznávaniu spoločenských zásad. A nie je to len o tom, že sa zrazu prirodzene zaujímame o to, aké spoločenské oblečenie je na ples vhodné a aké zas nie. Je to aj o spoločenskom takte, galantnosti, prejavoch úcty mužov k dámam, ktoré s tým idú ruka v ruke. To, že sa dáme do gala, dáva nový impulz a skautský ples sa stáva slávnostnejším a pompéznejším. Aj preto odporúčame pri skautských plesoch skôr voliť dohodu, že rovnošaty necháme doma a oblečieme sa spoločensky do oblekov a šiat.

Lojzo

Foto: Punťo

Přečteno 2598×


Komentáre

Nový názor ke článku Päť tipov na skautský ples

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání