Hlavná stránka » Päť tipov ako skrotiť uzlovačku

14. novembra 2016

Päť tipov ako skrotiť uzlovačku

Uzlovanie je doménou skautov. Poznať rôzne uzly a správne ich použiť v čase potreby je špecifickou zručnosťou, ktorá môže byť v živote na nezaplatenie. Na dnes som preto pripravil päť tipov ako skrotiť uzlovačku. Ak sa ich budeš držať, môžeš byť oddielovým majstrom uzlovania. No hlavné je to, že okrem toho budeš pripravený v praxi uzol vybaliť a použiť. Jednoducho zachrániť situáciu.

Nauč sa, na čo sa uzol používa

Nemá zmysel naučiť sa šesť nováčikovských uzlov, ak by to nebolo naviazané aj na informácie o použití týchto uzlov. Rybárska spojka napríklad slúži na spájanie dvoch rovnako hrubých lán či silónov. Naopak škótska spojka je vhodná na spojenie rôzne hrubých materiálov. Ak sa teda učíš nové uzly, vždy skúmaj, na aký účel sa používajú a dobre sa to nauč.

Použi rôzne materiály

Keďže každý uzol slúži na iné použitie, je dobré si pri trénovaní vyskúšať aj podmienky, ktoré budú čo najbližšie praxi. Rybársku spojku si rovno vyskúšaj nielen na uzlovačke, ale aj na klzkom rybárskom silóne. Škótovu spojku zas skús uviazať s pomocou rôzne hrubých materiálov, teda napríklad šnúrky a skautskej šatky. A pri ďalších uzloch využi aj deku, stanovú celtu, uterák, horolezecké lano alebo všeličo iné. Práve pri simulovaní praktických podmienok si ešte lepšie uvedomíš, ako uzol funguje, a budeš to vedieť zúročiť v budúcnosti.

Využívaj uzly v praxi

Ak sa uzly naučíš a aj poznáš, ako sa majú správne používať, snaž sa to čo najviac uplatňovať v bežnom skautskom živote. Najmä skautský tábor dáva možnosť predviesť sa. Napínanie plachiet, zväzovanie častí táborových stavieb, alebo výroba rôznych doplnkov a vychytávok do podsady sú skvelou príležitosťou. Niekedy existuje viacero riešení, no použitie iného typu uzla môže byť oveľa praktickejšie, funkčnejšie. Nehanbi sa hrať a skúšať stále znova, ako by sa to dalo urobiť lepšie.

Nepodceňuj tréning

Aj ostrieľanému skautovi sa môže stať, že ak uzol dlhšie nepoužíva, zabudne ako sa presne viaže. To najviac zabolí vtedy, keď ho akútne treba použiť. Preto pravidelné opakovanie je aj v tejto oblasti matkou múdrosti. Trénovanie robí z viazania uzlov rutinu a skaut vďaka nemu získava istotu. Pri tréningu nezabúdaj ani na rôzne špecialitky. Napríklad uviazanie lodného uzla okolo operadla stoličky je trochu iné a pridáva k zručnosti majstra opäť čosi nové.

Uzlovačku maj so sebou

Trénovanie uzlovania v klubovni je jedna vec. Na ten účel si treba uzlovačku nosiť na schôdzky alebo ju mať odloženú v klubovni. Dobre pripravený skaut však uzlovačku nosí pri sebe nielen na schôdzky, ale má ju bežne so sebou, napríklad v ruksaku. Osvedčila sa mi horolezecká šnúra s priemerom asi 8 milimetrov a dĺžkou 2 metre. Využil som ju možno aj stokrát. Na núdzovú opravu topánky na výlete, pri odnesení balíka z pošty, na pripevnenie čohosi na batoh a tak ďalej. Jednoducho uzlovačka v batohu spolu s vedomosťami o základných uzloch a ich používaní posúvajú heslo skautov „Buď pripravený!“ do ďalšieho levelu.

Lojzo

Foto: Marián Suvák

Přečteno 4614×


Komentáre

Nový názor ke článku Päť tipov ako skrotiť uzlovačku

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání