Hlavná stránka » Päť tipov ako prilákať do družiny nových členov

5. septembra 2016

Päť tipov ako prilákať do družiny nových členov

Na začiatku školského roka sa po lete naplno začína aj činnosť skautských družín. Neraz život prináša práve v tomto období výrazné zmeny. Odchody na vysoké a stredné školy, či sťahovania rodín do iných miest. Ľahko sa stane, že sa vás na prvej schôdzke stretne akosi podozrivo málo. Ak je to tak, nezúfajte. Začína sa nielen školský, ale aj skautský rok, vďaka čomu je práve jeseň výborné obdobie na prilákanie nových členov do vašej družiny. Skúsime poradiť ako na to.

Pozvite spolužiakov

Často skautské družiny tvoria viacerí spolužiaci z jednej triedy. Má to mnohé výhody. Skúste aj vy „zaloviť“ v týchto vodách. Dohodnite sa, že každý člen družiny zavolá na skauting dvoch či troch spolužiakov. Zaujmite ich pútavými zážitkami z letného tábora, či posledných výletov pred prázdninami. Možno ich aj skauting lákal, no nenašli odvahu na to, aby prišli medzi vás sami. Ak sa to podarí, môžete na skauting chodiť spoločne a žiť ním nielen v klubovni, ale aj v škole.

Zavolajte kamarátov

Podobne úspešným modelom je pozvať na schôdzku kamarátov z iného ako školského prostredia. Napríklad tých, s ktorými sa jednotliví členovia družiny poznajú z dvora či ulice. Ale aj rôznych iných potenciálnych členov, napríklad príbuzných, bratrancov či sesternice. Opäť je dôležité, aby ste ich osobne pozvali a vytvorili príležitosť na to, aby sa im skauting zapáčil. Ak potom na druhú a tretiu schôdzku príde už len polovica pôvodne pozvaných, nehádžte flintu do žita. Je prirodzené, že skauting neučaruje každému. V družine vás už nebude len hŕstka a ostanú len tí, ktorí čoskoro vytvoria úžasnú a bezkonkurenčnú partiu.

Draftnite vĺčatá

Obdobie začiatku nového skautského roka je v mnohých oddieloch časom, kedy prichádzajú noví členovia oddielov aj spomedzi vĺčat a včielok. Najstaršie vĺčatá či včielky by ste už mali dobre poznať z tábora. A ak všetko dobre funguje, práve tieto deti by mali túžiť po tom, aby mohli byť členmi práve vašej skvelej družiny. Aj ich príchod môže byť riešením malého počtu členov vašej družiny. Výhodou je, že to nie sú úplní nováčikovia. Ak už v skautingu niečo zažili a boli na troch či štyroch táboroch, bude s nimi radosť pracovať.

Družinovka na ihrisku

Cestou ako prilákať nových členov do skautingu je aj ukázať ho niekde, kde sa s ním bežne potenciálni členovia nestretnú. Napríklad ak prídete na ihrisko na sídlisku a začnete hrať osvedčené skautské hry, bezpochyby vzbudíte záujem okolia. Urobte to rafinovane a pripravte si rovno celú družinovku niekde na sídlisku, ihrisku, námestí alebo hocikde inde, kde vás budú môcť pri skautských aktivitách vidieť vaši rovesníci. Naplánujte si hlavne také hry, do ktorých sa budú môcť prípadní záujemcovia ľahko pridať. Nebráňte tomu a aktívne komunikujte. Ochotne vysvetľujte, pozývajte. A rátajte aj s hlúpymi posmeškami. Pri nich sa zasa nenechajte vyprovokovať a odradiť.

Skúste ich osloviť

Starší členovia družiny a radcovia môžu využiť ešte priame oslovenie potenciálnych členov družiny. Ak na sídlisku často stretáte trojicu chalanov, ktorí sa len bezcieľne ponevierajú, skúste im dať šancu a pozvite ich na skauting. Rýchlo sa ukáže, či to bol dobrý nápad. Možno to hneď odmietnu. Ale možno práve vďaka tomu, že majú kopec voľného času, sa časom skauting pre nich stane aktivitou číslo jeden. Nikdy neviete. Takisto môžete skúsiť osloviť napríklad partiu miništrantov či dievčat zo spevokolu v kostole. Alebo členov nejakého združenia, ktoré nemá také bohaté aktivity ako skauting. Ak sa jeho členovia raz za čas niekde stretávajú a predpokladáte, že by sa im skauting mohol páčiť, navštívte ich a oslovte. Za pokus nič nedáte.

Lojzo

Foto: Marián Suvák

Nový názor ke článku Päť tipov ako prilákať do družiny nových členov