Hlavná stránka » Demokratické hry

17. októbra 2016

Demokratické hry

Pravidelně vymýšlíš a připravuješ program pro celou družinu, ale ne vždycky se ti podaří zaujmout všechny její členy tak jak bys chtěl/a? Každý jsme jiný – někdo je pořád v pohybu, jiný raději čte a dumá, a jiný zas nezavře pusu. Není zrovna jednoduché program připravit tak, aby sedl všem, že? Můžeš zkusit fígl – do přípravy části programu zapojit i ostatní členy družiny.

Vyber si téma družinovky – inspirací ti mohou být třeba stezka nebo body skautského zákona. Na začátku setkání ostatním téma schůzky představ a řekni jim, že mají možnost se na nějakou dobu stát družinovým rádcem. Jak? Tím, že na dané téma připraví hru či aktivitu pro celou družinu. Vymez čas, ve kterém každý z družiny svou hru připraví (pokud je vás v družině hodně, můžete hry připravovat ve dvojicích).

Vhodné je přinést s sebou na schůzku i knížky a časopisy, ze kterých lze čerpat vhodné hry (např. Hry do kapsy, Velká kniha her apod.), popř. pokud máte dostupný internet, můžete se inspirovat na internetu (např. v databázi programů Junáka, na Hranostaji atd.). Bude-li třeba, můžeš ostatním při přípravě her pomoct či poradit.

Po uplynutí času na vymyšlení hry dostane každý (či každá dvojice) možnost připravenou hru či aktivitu ve stručnosti představit a vzbudit v ostatních zájem ji hrát. Po představení všech her proběhne jejich ohodnocení (např. vztyčením palce – každý vztyčený palec znamená jeden bod). Každou hru vždy hodnotí pouze ti, kdo ji nepřipravovali.

Hru, která získá nejvyšší ohodnocení, si pak společně zahrajete. Ten, kdo hru pro ostatní vymyslel a připravil, se po dobu hry stává družinovým rádcem a řídí hru (tedy část družinového programu).

Po hře zkuste zhodnotit, jak se komu líbila a společně se zamyslete, zda a jak se vám povedlo prostřednictvím odehrané hry naplnit vybrané téma družinovky.

Pokud máte více času, můžete si zahrát ještě aktivitu, která se umístila jako druhá. Na závěr nezapomeňte opět provést zhodnocení, můžete zkusit hry porovnat a zjistit, komu která z nich víc „sedla“.

Body do stezky, které si tímto můžete splnit:

Cesta Země (Osobní rozvoj): Připravím část programu družinové schůzky, a pak si s rádcem/rádkyní nebo vůdcem/vůdkyní promluvím o tom, co se povedlo, co ne.

Cesta Země (Vyjadřování): Vymyslím reklamu (plakát, letáček…) na družinovou nebo oddílovou akci, a tím na ni nalákám co nejvíce lidí.

Cesta Vody (Naše parta): Připravím si pro ostatní hru či aktivitu, při které se jeden o druhém více dozvíme.

Cesta Vody (Naše parta): Připravím jednu část družinové schůzky.

připravila Léňa

Nový názor ke článku Demokratické hry