Hlavná stránka » Družinová výprava

19. septembra 2016

Družinová výprava

Začíná nový školní a s ním také skautský rok. Přichází čas plánovat výpravy. Jednou z nejdůležitějších výprav ve skautském roce by měla být družinová výprava. Je to zvláštní příležitost, kdy může být vaše družina jen spolu. Žádné hašteření se skautkami a vlčaty, žádné mezidružinové soutěže, prostě jen vy a vaše parta.

Družinová výprava může být nezapomenutelný zážitek. Když jste spolu jen s nejbližšími kamarády, můžete snadno popustit uzdu svojí fantazii a věnovat se různým netradičním aktivitám. Na družinové výpravě a při její přípravě se dá také splnit pořádný kus skautské stezky. Když se zapojíte do připravování výpravy a vyzkoušíte aktivity uvedené na dalších stránkách, můžete si splnit body stezky Praktický život, Fyzická zdatnost, Buď připraven a Hledání řešení.

Pár typů na různé hry a aktivity

Frisbee

S létajícím talířem si už přece házel každý. Kdo z vás už ale hrál opravdové frisbee? Výhodou tohoto sportu je, že mimo „talíře“ a rovného plácku k němu nic nepotřebujete. Vyberte si dostatečně velké hřiště a vyznačte kousek od jeho dvou protějších konců čáry. Rozdělte se na dvě družstva. Začíná se vhozením frisbee do hřiště. Cílem hry je mít na konci co nejvíce bodů. Bod získá družstvo tak, že svému členovi, který stojí v odděleném úseku hřiště příslušející družstvu – za vyznačenou čárou – přihraje disk a hráč ho chytí. O frisbee může družstvo přijít tak, že ho chytí nebo se jej dotkne někdo z protihráčů a také pokud disk vyhodí mimo hřiště. Frisbee je velice zábavná hra a pořádně si u ní dáte do těla, naběháte se určitě víc, než při fotbale.

Body stezky

Geocashing

Geocashing je sport, který si za velmi krátkou dobu našel mnoho fanoušků. Jde o hledání takzvaných „kešek“, skrytých schránek na zajímavých místech v přírodě nebo i ve městech. Hledání kešky by vás mělo zavést na nějaké hezké, neznámé či unikátní místo. Potřebujete k němu GPS, ta se ale dnes dá půjčit nebo ji možná má někdo ve vašem okolí v mobilu. Možná se vám bude hodit také mapa. Ještě se musíte na hledání kešek připravit doma. Najděte si na internetu nejbližší kešku poblíž místa vaší výpravy a vložte si její souřadnice do GPS. Můžete začít s hledáním. Souřadnice kešek a mnoho zajímavostí můžete najít třeba na www.geocachin­g.cz/

Body stezky

P1 – Naleznu na mapě svoji pozici (na turistické značce nebo na ulici). F2 – Naučím se nějakou novou sportovní aktivitu. F3 – Vyzkouším s družinou nějakou novou skupinovou sportovní aktivitu (softball, lakros, frisbee…). B3 – Zúčastním se programu, ve kterém je třeba orientace v nesnadném terénu nebo v noci.

Družinové tajemství

To není hra. Je to něco, co se svojí družinou na výpravě zažijete, vymyslíte, objevíte… a nikomu to neřeknete. Nikdy. Je to vaše tajemství. Takovéhle maličkosti dělají skupinku dětí v oddíle družinou. Svoje tajemství si můžete dobře zašifrovat a zapsat do kroniky, nebo o něm třeba něco napsat a zahrabat jako poklad v lese u klubovny. Tak třeba naše družinové tajemství, když jsem byla skautkou bylo… ale ne, nic vám neřeknu, i když už je to několik let.

Památka z výpravy, výroba družinového… čehokoli!

V minulém školním roce vyšel v této rubrice článek o družině. Možná si ho budete ještě pamatovat. Družinová výprava je nejlepší čas k výrobě nebo vymýšlení družinových specialit. Nafoťte si sadu fotografií členů družiny třeba na pexeso nebo kvarteta. Vyrobte si speciální družinové náramky nebo dárek pro oddíl. Složte družinovou písničku. Vymyslete vlastní sport. Nebo něco úplně jiného. Čím originálnější nápad a čím více se u výroby nebo vymýšlení pobavíte, tím lépe.

Pohádka

Tohle je skvělá hra na dlouhé cesty nebo čekání na vlak. Je docela jednoduchá. Určete si pořadí, ve kterém budete hrát. První člen, řekne první větu pohádky, například: „Žila byla jedna stará čarodějnice.“ Další přidá další větu, třeba: „Ta čarodějnice bydlela v chaloupce na kraji lesa.“ Další přidá: „A na zahrádce měla ropuší farmu“. Takto pokračujte, dokud není pohádka u konce. Zkuste si jí pak zopakovat. Povedla se vám? Tak jí sepište.

Předělávání písniček

Opět zábava pro každou příležitost. Vezměte si zpěvník, třeba oddílový, nebo nějaký obyčejný ze školy. Napadá vás, jak vtipně přepsat text nějaké písničky? Zapojte představivost a moc dobře se pobavíte.

Rady z „bravíčka“

Zábavná hra nejen pro holky. Určitě jste někdy četli nějaký holčičí časopis. Věřím, že i kluci ano. Vzpomenete si, na nějakou poradnu, v takovém časopise? Jsou tam dotazy jak přesvědčit rodiče, aby pustili čtenářku na diskotéku, jak se zalíbit nějakému klukovi… a tak dál. Každý s v tomto duchu připravte jednu otázku do „bravíčka“ a odpověď na ni. Otázky zabalte a naházejte do jedné čepice nebo hrnečku, odpovědi do druhé. Vylosujte vždy otázku a odpověď a přečtěte je. Třeba: „Milé bravíčko, jsem hrozně hubená a chtěla bych trochu přibrat, co mám dělat?“, „Zelená letos není v módě, takže bych ti radilo zvolit jinou barvu vlasů, třeba růžovou. – tvoje bravíčko.“ Jaká nejvtipnější dvojice se vám podařila spojit?

Černé historky

To je jedna populární společenská hra. Pokud jí v oddíle nemáte, nevadí. Mnoho podobných historek se dá najít na internetu, třeba na www.hranostaj.cz jako detektivní příběhy. Na začátku vypráví vedoucí hry krátký kousek příběhu a hráči pak musí pomocí otázek, na které se dá odpovědět ano nebo ne zjistit, co se stalo, tedy obvykle co zapříčinilo podivnou událost, o které jim vedoucí hry vyprávěl. Některé příběhy mohou být velmi složité. Pozor! Nikdy neprozrazujte řešení a nečtěte si je dopředu. Přišli byste o všechnu zábavu.

Nový názor ke článku Družinová výprava