Hlavná stránka » Časopis

26. februára 2016

Časopis

Chceš svůj oddíl nějak prezentovat? Nevíš, jak předávat spolehlivě informace rodičům? Potřebuješ stmelit oddíl nebo družinu? Nebo jen pozdvihnout kulturní dění ve vašem oddíle? Založ časopis!

Družinový časopis

Netroufáš si na časopis celého oddílu?

Udělej si družinový!

Na jeho přípravě se nejspíš bude aktivně podílet celá družina. Je dobré, když na družinovce věnujete přípravě časopisu nějaký čas.

• Určete si šéfredaktora, který to všechno dá nakonec dohromady a zajistí tisk.
  • Domluvte se co všechno v družinovém časopise chcete (může to být časopis informační, kronikový, zábavný, propagační nebo třeba od každého trochu), jak často bude vycházet, taky se domluvte na názvu (třeba vám to bude chvilku trvat, nevadí první číslo přece hned nemusí mít svůj název…).
  • Je taky podstatné jakým způsobem budete časopis tisknout. Můžete ho psát ručně nebo na počítači a pak ho nechat okopírovat pro každého člena družiny. Pokud chcete váš časopis šířit i mezi veřejnost (třeba jen oddílovou) musíte počítat s vyššími náklady na tisk.

A pak se pusťte do práce!

Oddílový časopis

Na začátku je nejlepší určit redaktory a šéfredaktora (= ten, kdo má na starosti konečnou podobu časopisu a má tedy v rozhodování poslední slovo)

Na časopise se může podílet celý oddíl svými příspěvky (články, odpověďmi do soutěží, anket apod.). Nejlepší je založit „schránku" na příspěvky do časopisu.

Dále je důležité určit si, k čemu bude časopis sloužit:

• Časopis pro nováčky a jejich rodiče
  • Informační časopis pro rodiče a členy – každý zapomíná, tak je dobré si důležité informace připomenout a shrnout (co se událo, kdy budou výpravy, apod.)
  • Kronikový časopis – aneb co se událo…
  • Propagační časopis – určený především pro veřejnost.
  • Skautský časopis – bude se týkat pouze skautingu a dění v něm a v oddíle.
  • Mišmaš

Odpovězte si na otázky

• Jak často budete časopis vydávat?
  • A jaký bude mít rozsah?

Začněte vymýšlet název (není to tak jednoduché jak se na první pohled zdá!) Ujasněte si, jak budete časopis tisknout, v jakém množství a jestli se na něj bude nějak finančně přispívat.

A začněte tvořit!

Náměty na názvy rubrik

• Editorial (úvodník) – může to být slovo šéfredaktora nebo vůdce oddílu, shrnutí dění v oddíle, nebo taky obsahu jednotlivých čísel časopisu.
  • Kronika
  • Akce – výčet očekávaných akcí s informacemi.
  • Oslavy – přání k narozeninám, svátku, členství v oddíle apod.
  • Křížovka, hlavolam apod.
  • Anketa – aneb malý průzkum veřejného mínění v oddíle.
  • Rozhovor
  • Příběh na pokračování
  • Poradna
  • Víte, že
  • Bodovaný úkol

Nebojte se experimentovat a ušijte si časopis na míru vašeho oddílu!

Inspirace pro vás

…a hledejte dál, je jich mnohem víc!

Zpracovala Kami

Nový názor ke článku Časopis