Hlavná stránka » Skautská klubovňa

10. februára 2016

Skautská klubovňa

Klubovňa je pre družinu miesto, kde trávi veľa času. Nie je to však iba obyčajná miestnosť. Je to priestor, kde vznikajú nové priateľstva a zážitky, kde sa plánujú hry, rozdeľujú úlohy. Miesto, kde sa spoločne smejete, ale aj mesto, kde riešite problémy. Je to váš skautský domov.

Intro

Družinovku začnite pred klubovňou. Všetkým zaviažte oči. Na miesto, kde chodia každý týždeň na družinovky sa budú musieť dostať poslepiačky. Všetci sa musia držať za ruky (tvoriť jednu reťaz) a spoločne sa dostať do klubovne. Aký systém zvolia, je na nich. Radca bude iba tichý pomocník, ktorý sa bude pohybovať popri družine. Keby schádzala z cesty alebo bola v nebezpečenstve, môže povedať stop.

Teória

Predpokladajme, že ste sa živí a zdraví dostali do klubovne. Teraz je čas spoločne sa zamyslieť nad tým, čo to tá klubovňa pre vás je, čo sa vám na nej páči, čo by ste zmenili. Môžete si spraviť krátky dotazníček.

Tipy na otázky:

Aký je tvoj najvtipnejší zážitok z klubovne? Akými tromi slovami by si charakterizoval vašu klubovňu Čo sa ti v klubovni páči? Keby máš čarovný prútik, čo by si zmenil? Čo by si z klubovne dal preč?

Po dotazníku nasleduje vyhodnotenie. Spoločne prejdite odpovede, ktoré napísali členovia družiny. Môžete sa hneď dozvedieť, čo by družina privítala vo svojej klubovni, čo by bolo treba zmeniť a naopak, čo určite ponechať.

Nástenka

Nie vždy je možnosť, aby mala družina vlastnú klubovňu, ale nejaký ten priestor na stene sa pre vás azda nájde. A čo s kúskom voľného miesta na stene? Dať tam nástenku! A čo na nástenku? Meno družiny, Zoznam členov, deň ich narodenín, fotky z akcii, dochádzku, skautský zákon, skautský sľub, info o novinkách, akciách, hocičo čo vystihuje vašu družinu.

Nástenka nemusí mať iba malý rozmer, kľudne si spravte nástenku od stropu až po podlahu. Tu už vzniká naozaj veľký priestor na to, aby ste sa vyšantili. Nezabudnite vašu nástenku pravidelne aktualizovať, minimálne raz za tri mesiace. Toto by mala byť úloha družinového nástenkára. Nie je však nutné, aby nástenku spravoval iba jeden človek. Môžete sa striedať alebo ju vytvárať spoločne. Dôležité však je, aby bol vždy niekto konkrétny zodpovedný za to, aby sa nástenka obmieňala.

A teraz chvíľka zamyslenie. Ako je na tom momentálne vaša nástenka? Je aktuálna? Pestrá? Staráte sa o ňu? Ak ste odpovedali nie, je čas niečo s tým spraviť. Ak ste odpovedali áno, tak len tak ďalej.

Iné symboly vašej družiny, ktoré môžete mať vo vašej klubovni

• Družinová vlajka
  • Družinový maskot
  • Plánovací kalendár
  • Rôzne vaše výrobky – mini viazané stavby, ozdoby, lapače snov, pavučinu z bavlniek,…
  • Družinová kvetina
  • Truhlica s vašimi pokladmi
  • Kronika

Družinová identita

Všetko, čo ste sa doteraz dočítali vedie k dvom slovám. Družinová identita. Je veľmi dôležité, aby mala každá družina svoju tvár. Miestom, kde táto tvár vzniká je práve klubovňa. Jednu časť identity tvoria prvky, ktoré sú hmatateľné. Či už je to názov, vlajka, nášivka, nástenka alebo tričko. Toto je to, čo vidia ostatní a podľa čoho vedia hneď rozpoznať, že sa jedná práve o vás, že k sebe patríte, že to ste vy. Druhou časťou je niečo nehmatateľné a to sú vaše zážitky, rituály, vaše zásady alebo pravidlá a vaše smerovanie. Nie je ich vidieť na prvý pohľad, ale je to niečo, čo vás silno spája. Dbajte na budovanie vašej identity, na to aby ste mali niečo, čo je len vaše a pre vás charakteristické.

Aktivity

Čo sa zmenilo

V nasledujúcej aktivite si vyskúšate vašu pozornosť a všímavosť.

Vyberie sa jeden člen družiny. Jeho úlohou je pozorne si prezrieť klubovňu, zapamätať si, čo kde je a odísť za dvere. Ostatní, ktorí sú so vnútri zmenia niečo v klubovni. Snažte sa vybrať niečo, čo sa dá všimnúť, aby mal pozorovateľ šancu zbadať zmenu. Ak neuhádne, môžete mu dať ďalšie dva pokusy. Ak uhádne hráči sa striedajú.

Empatia

Ako sme už spomínali, družina nemá byť prepojená iba navonok ale aj vnútorne. V nasledujúcej aktivite si vyskúšate, nakoľko ste s ako členovia družiny prepojený.

Potrebujete: papier a pero pre každého člena družiny

Pripravte si pre družinu niekoľko otázok. Odpovede na ne si každý píše na papier. Napríklad: Napíšte farbu. Hráči majú napísať jednu farbu, ale nie takú, na ktorú myslia oni ale takú, o ktorej si myslia, že ju napíše väčšina členov družiny. Tak môžete pokračovať s otázkami ďalej: mesto, hudobná skupina, dopravný prostriedok, jedlo… Keď vyčerpáte všetky otázky, nasleduje vyhodnotenie. Pri každej otázke povie každý, akú napísal odpoveď. Každý získava toľko bodov, s koľkými ľuďmi sa zhodol. Na konci si body spočítajte a uvidíte, kto je v družine najviac empatický.

Záver

Klubovňa je vaším zrkadlom. Starajte sa o ňu. Nech je čistá, nech je veselá, nech je skautská a hlavne vaša. Netreba však na nej lipnúť. Keby o ňu náhodou prídete alebo do nej príde iná družina ochotne sa o ňu podeľte. Nezabudnite na to, že to dôležité je vo vnútri a to ste vy, vaša partia. Nezáleží na tom kde si, ale s kým si. Pokiaľ budete držať spolu vytvoríte si svoj skautský domov kdekoľvek.

Rapotačka

Nový názor ke článku Skautská klubovňa