Hlavná stránka » Skautské Vianoce

15. decembra 2015

Skautské Vianoce

Vianočné sviatky patria medzi najvýznamnejšie sviatky roku. Sviatky radosti a pokoja, čas, kedy je rodina pokope, ale aj čas tradícií a zvykov, ktoré sa v rôznych kútoch sveta líšia.

Intro

K Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné koledy. Azda najznámejšou koledou je Tichá noc. Táto skladba už takmer 200 rokov umocňuje atmosféru a čaro Vianoc po celom svete. Vznikla v susednom Rakúsku a po prvýkrát zaznela na Vianoce roku 1818 v kostolíku v Oberndorfe. Text piesne zložil Joseph Mohr, rodák zo Salzburgu. Ten požiadal učiteľa Franza Xavera Grubera z Arnsdorfu, ktorý v Oberndorfe zastupoval organistu, aby k jeho básni skomponoval vhodnú melódiu. Skladba sa postupne začala šíriť do celého sveta a dnes je prespievaná do vyše 140 jazykov!

Na úvod si teda môžete pustiť túto skladbu v nejakom inom jazyku ako napríklad v čínštine alebo švédčine.

Bodovací závod

Vianočná pohoda

Vianoce sú časom radosti, lásky a pokoja. Na toto ale často pri všetkých vianočných aktivitách a zhone zabúdame. Družinu rozdeľte na dve skupiny. Jedna bude mať na starosti prípravu vianočného stromčeka a druhá prípravu vianočného stola a ostatnej vianočnej výzdoby.

Dajte skupinám určitý čas, napr. hodinu, na to, aby splnili zadanie. Pri plnení úloh však nesmú podliehať panike, príliš sa ponáhľať alebo byť v strese. Popri tom musia splniť všetky podmienky, ktoré im na začiatku zadáte. Tie už záležia od materiálnych a priestorových možnosti, ktoré máte.

Príklad úloh:

Stromček : zohnať stromček, musí na ňom byť pika, musí mať červenú reťaz, musí byť pod ním zabalený darček, musí mať svetielka Výzdoba: musí ladiť so stromčekom, na stole musia byť sviečky, červené servítky, každý musí mať svoju menovku, na stole musí byť ikebana

Potrebujeme: vianočné ozdoby, nožničky, farebné papiere, stromček, taniere, sviečky, svetielka. Na túto aktivitu môžete vyčleniť určité financie a dať družine možnosť dokúpiť si to, čo im chýba.

Po uplynutí času môžete ohodnotiť prácu skupín a skupiny sa môžu hodnotiť aj medzi sebou. Prihliadate samozrejme na to, do akej miery boli splnené úlohy ale aj či skupina spolu dobre komunikovala či pracovala v pokoji. Skupina sa môže ohodnotiť aj sama. Na konci zrátajte hodnotenie skupín. Odmeniť však môžete obe skupiny, veď Vianoce sú o dávaní.

Teória

Vianoce vo svete

Teraz keď už celá miestnosť sála vianočnou atmosférou môžete sa usadiť okolo vianočného stolu. Naše tradičné vianočné zvyky asi každý dobre pozná . Ako však prebieha slávenie vianočných sviatkov inde vo svete? Pre svoju družinu môžete pripraviť krátku obrázkovú prezentáciu o krajinách.

Amerika, Veľká Británia, Írsko

Tieto tri krajiny majú takmer identické zvyky. Hlavným dňom je dvadsiaty piaty december. Darčeky im nosí Santa Claus v spoločnosti ôsmich sobov, spúšťa sa dole komínom, kde ho vždy čaká občerstvenie v podobe koláčikov a pohára mlieka. Ráno sa potom celá rodina zobudí a pozrú si, čo dostali od Santu. Potom ich čaká spoločný obed. Podáva sa moriak s omáčkou a v Anglicku aj špeciálny druh vianočného pudingu.

Rusko

Pre tunajšie deti nosí darčeky dedo Mráz, ktorému v niektorých rodinách robieva spoločnosť Snehulienka. Sviatky sa slávia podobne ako u nás. Ak rodina vyznáva pravoslávnu vieru, tak 6. januára a tí ostatní 24. decembra. Dňom obdarovania je však zväčšia 1. január. Okrem rýb sa na sviatočnom stole objavujú aj špeciálne plnené taštičky a dve jedlá so zaujímavým pozadím. Kuťja, pšeničný nákyp s ovocím, makom a orechmi sa zvykne podávať aj na karoch a vzvar, kompót zo sušeného ovocia zase na krstoch. Rusi chcú takto vzdať hold narodeniu a smrti Ježiša Krista.

Francúzsko

Vo Francúzsku sa líšia Vianoce podľa jeho oblastí. Na severe deti dostávajú darčeky už na Mikuláša. Zvyšok krajiny slávi Vianoce v rovnaký deň, ako aj my. Deti dávajú v tento deň pred kozub svoje čižmy a čakajú, či im v noci niečo donesie Pere Noel. Ten však nechodí sám a jeho zlý spoločník rozdáva odmeny v podobe imaginárneho výprasku tým, ktorí počas roka neposlúchali. Na stole býva moriak s gaštanovou plnkou, ustrice, bagety, párky, šaláty, ovocie a vyprážaná hus.

Afrika

I keď sa v tejto časti sveta nachádza mnoho moslimských štátov, v ktorých sa neoslavujú Vianoce, ale sviatok obety, i kvôli migrácii obyvateľov sa tento sviatok dostáva aj do týchto končín. Namiesto ihličnatého stromčeka sa tam však zdobí vždy palma. Darčeky sa dávajú len v niektorých štátoch, viac sa dbá skôr na duchovnú stránku. Zaujímavú tradíciu má Egypt, kde sa po 40-dňovom pôste zídu obyvatelia pred polnocou v kostole. Každý z nich musí mať na sebe oblečené niečo nové.

India

V Indii sa zdobia mangovníky a banánovníky. Ako vonkajšie dekorácie domov využívajú listy mangovníkov a malé hlinené olejové lampy. Indovia sa zabávajú v uliciach, v ktorých znejú vianočné koledy. Pre ľudí iných vierovyznaní sú tieto sviatky vhodnou dobou na obdarovanie svojich blízkych a na charitatívnu činnosť, najmä venovanie rôznych vecí chudobným. Kresťanom oslavujúcim Vianoce pomáhajú s výzdobou a stavaním aj priatelia iného vierovyznania. Po rannej omši sa stretnú s rodinou, potom nasleduje polnočná omša. Po nej sa začnú celotýždňové oslavy, ktoré odštartujú muzikály.

Austrália

Austrálčania majú horúce Vianoce. Darčeky rozdáva Santa Claus, ktorý chodí po pláži, vozí sa na surfe alebo na lodi. Počas Vianoc robia rodiny výlety do prírody. Tradičným jedlom je morka, šunka a bravčovina. Ako dezert sa podáva slivkový puding. Počas zlatej horúčky v Austrálii často dávali do pudingu aj kúsky zlata. Dnes doňho zapekajú nejakú drobnosť – kto ju nájde, bude mať veľa šťastia.

Japonsko

V Ježiša Krista verí iba jedno percento Japoncov. Aj napriek tomu však v krajine vychádzajúceho slnka ozdobujú obchody a domy vianočnými dekoráciami. Aj ľudia v Japonsku si na Vianoce navzájom dávajú darčeky. V japonskej tradícii vystupuje kňaz Hoteiosha (Hotejoša), ktorý tam plní úlohu akéhosi európskeho Mikuláša. Prináša darčeky do každého domu a obdarúva deti. Tie veria, že má oči aj vzadu, a tak sa snažia v tomto období správať sa, akoby bol nablízku.

Aktivity

Nasledujúce aktivity možno nie sú príliš špecifické ale skôr tradičné. Aj samotné Vianoce sú vo veľkej miere založené na tradíciách. Skúsme preto využiť tieto tradičné činnosti, ktoré môžeme prežívať iba raz v roku a užiť si ich plnými dúškami.

Vianočná večera

Spravte si s družinou vlastnú vianočnú večeru. Môžete sa dohodnúť, že každý niečo prinesie alebo si môžete spoločne niečo uvariť. Nemusí to byť nič extra. Stačí puding a alebo ovocný punč(bez alkoholu) a vianočná atmosféra bude zas o niečo silnejšia. Môžete sa porozprávať o zvykoch, ktoré sú u vás v rodine zaužívané, prípadne si spomenúť aj ostatné zvyky našich predkov.

Koledy

Máte hudobne zdatných členov? Skúste si spoločne nacvičiť nejaké koledy a potešiť tak členov vašich rodín, ostatných skautov alebo známych, ktorý vám počas roka pri skautovaní pomáhajú.

Snehová nádielka

Ak budete mať šťastie možno sa vám podarí zastihnúť počas družinovky sneh. Neváhajte ani chvíľu a vezmite družinu na prechádzku von. Môžete stavať snehuliakov, guľovať sa alebo navštíviť klzisko. Nezabudnite však na teplé oblečenie a termosku s čajom.

Darček

Ešte pred vianočnou družinovkou si medzi sebou vyžrebujte, kto komu spraví a prinesie darček. Je najlepšie ak si určíte aj nejaké pravidlá, napríklad maximálnu sumu. Snažte sa až do konca udržať v tajnosti, koho ste si vyžrebovali. Darčeky samozrejme zabaľte a dajte pod družinový vianočný stromček.

Betlehemské svetlo

Každoročne sme práve my, skauti, tí ktorí po celkom svete roznášajú plamienok pokoja. Ak ste sa s družinov do tejto akcie ešte nazpojili, je najvyšší čas. Popritom sa môžete podujať aj na plnenie príležitostnej výzvy Betlehemské svetlo.

Na záver nezostáva nič iné, iba vám popriať krásne vianočné sviatky plné radosti, lásky a pokoja, strávené v kruhu najbližších.

Rapotačka

Přečteno 5712×


Komentáre

Nový názor ke článku Skautské Vianoce

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání