Hlavná stránka » Svetový deň hudby

13. novembra 2015

Svetový deň hudby

Hudba nás sprevádza celým životom. Vzbudzuje v nás radosť ale aj smútok, môžeme ju len tak počúvať alebo aj vytvárať. Dodáva naším zážitkom zvláštnu atmosféru a aj ona sama je silným zážitkom

22.11. je sviatok sv. Cecílie, ktorá je patrónkou hudobníkov. Tento deň je aj svetovým dňom hudby. Už od nepamäti mali ľudia potrebu hudbou vyjadriť u sami seba, či už prostredníctvom nástrojov alebo spevom. Bola súčasťou náboženských obradov, dôležitých životných udalosti ale aj všedných dní. Sprevádza človeka doslova od narodenia až po hrob.

Intro

Na úvod družinovky pustite hudbu podľa vášho výberu, môže to byť vaša obľúbená kapela alebo akákoľvek hudba. Nechajte ju hrať počas toho ako budú členovia družiny prichádzať na družinovku. Keď budú všetci prítomní, môžete hudbu vypnúť. V krátkosti môžu povedať ako sa cítili, keď prišli a bola pustená hudba, či si to všimli, či ich to prekvapilo, či sa im páčila alebo nie.

Bodovací závod

Stoličkový tanec

Pri tejto hre sa s pomocou hudby trošku rozhýbeme. Dajte do kruhu stoličky, tak aby ste sedeli z vonkajšej strany kruhu, čiže chrbtami k sebe. Stoličiek je o jednu menej, ako je hráčov. Pustite tanečnú pesničku . Všetci tancujú do kruhu a keď hudbu zastavíte musia si hráči sadnúť na stoličku. Kto nesedí na stoličke vypadáva. Vždy sa jedna stolička odoberie a pokračuje sa ďalej až pokiaľ nie je jeden víťaz.

Cieľ: Hra je zameraná na postreh a má taktiež zábavný charakter.

Teória

Hudba ma rôzne podoby, trvalo nejaký čas pokiaľ sa dostala tam, kde je teraz. Krátky prierez jej vývojom si môžete pozrieť v krátkom videu.

Hudobná skladačka

Potrebujete: piesne rôznych žánrov, kartičky žánrov a ich symbolov, prehrávač

Spoznávať hudbu a rôzne hudobné štýly môžete aj prostredníctvom hry. Rozdeľte družinu na dve skupiny. Zvoľte si trasu. Na začiatku budú názvy rôznych hudobných štýlov, na konci umiestnite obrázky rôznych hudobných nástrojov alebo umelcov, či charakteristický znak štýlu. Pustite pesničku v hudobnom štýle napríklad reggae. Úlohou hráčov je identifikovať štýl, po jeho uhádnutí jeden zo skupiny beží na koniec trasy a prinesie obrázok, ktorý patrí k štýlu (Bob Marley). Potom pustíte ďalšiu pesničku a takto pokračujete ďalej.

Po minutí všetkých obrázkov a piesni prichádzame k sumarizovaniu zberania. Postupne si prejdite a chronologicky zoraďte hudobné štýly. Môžete k ním ešte povedať nejaké zaujímavosti poprípade ukázať ďalšie obrázky a samozrejme pustite aj pesničku . Skontrolujte si spoločne správnosť priradených znakov k štýlom.

Cieľ: Cieľom hry je oboznámiť sa s rôznymi hudobnými štýlmi a ich špecifikami.

Aktivity

Odhaľ pieseň

Potrebujete: známe piesne, prehrávač, slúchadla

Vyberte známe piesne, ktoré budú poznať všetci členovia. Dajte ich do telefónu alebo do prehrávača. Budete potrebovať slúchadla.. Vyberte jedného hráča, ktorému pustíte pesničku. Jeho úlohou je pantomímou ukazovať text pesničky. Ostatní hádajú o akú pieseň ide. Môžete sa rozdeliť na dve skupiny alebo hrať ako jednotlivci. Hra ma predovšetkým zábavný charakter ale okrem toho rozvíja aj kreativitu hráčov.

Netradičné nástroje

Vyvárať hudba sa dá skutočne s hocičím. Stačí vám poobzerať sa po okolí a určite nájdete množstvo predmetov, ktoré sa dujú použiť ako hudobné nástroje. Skúste so svojou družinou zaimprovizovať. Je dôležité určiť človeka, ktorý bude udávať tempo, ku ktorému sa postupne ostatní pripoja.

Cup song

Potrebujete: pevné plastové alebo papierové poháriky

Veľmi populárna a, celkom ľahká a chytľavá melódia je cup song.. Počet ľudí, ktorí sa môžu zapojiť je neobmedzený. Keď budete vedieť základný rytmus, môžete vymýšľať rôzne variácie a taktiež sa naučiť spievať pieseň.

Spoločný koncert

Skúšania vytvoriť hudbu bolo dosť. Čo tak nechať to na profesionálov? Skúste si spraviť netradičnú družinovku. Vyberte sa na koncert vášho obľúbeného interpreta alebo nejakej miestnej kapely, ktorú poznáte. Takýto zážitok oživí váš družinový život.

Moja obľúbená pieseň.

Na záver družinovky, môžete pustiť vašu obľúbenú pieseň, a dať si spoločne záväzok, že najbližší týždeň každý z vás pošle ostatným svoju obľúbenú pieseň. Môžete si zostaviť svoj družinový playlist, kde si budete postupne pridávať piesne, ktoré sa vám budú páčiť.

Rapotačka

Přečteno 6673×


Komentáre

Nový názor ke článku Svetový deň hudby

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání