Hlavná stránka » Medzinárodný deň stromov

8. októbra 2015

Medzinárodný deň stromov

Dávajú nám kyslík, sú domovom pre množstvo živočíchov, v horúčave nám dávajú tieň, v zime vďaka ním zahorí ohník, ktorý nás zohreje. Stromy sú pre nás vzácnym darom a svoj deň majú 20. septembra.

Intro

Potrebujete: atlas stromov

Túto družinovku môžeme od iných odlíšiť hneď tým, že sa presunieme z klubovne von. Skúste sa ísť na miesto, kde sa nachádzajú stromy (park, okrej lesa, záhrada). Keďže jeseň pomaly naberá na sile, zo stromov začína opadať lístie. Na úvod družinovky, ma každý z členov za úlohu zodvihnúť zo zeme jeden list, ktorý sa mu páči. Každý predstaví svoj list ostatným. Prečo si všimol práve tento list? Čím ho zaujal? List akého stromu to je? Pri určovaní vám môže pomôcť atlas stromov.

Teória

Tie naše stromy

Je čas trošku zveľadiť svoje vedomosti o stromoch. Prejdite si s družinou stromy, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v vašom okolí. Zamerajte sa hlavne na znaky, podľa ktorých sa dajú rozoznať. Spomeňte možnosti využitia dreva, zaujímavosti. Môžete sa pozrieť aj na prierez letokruhov, ako sa vyvíjajú počas života stromu a ako sa na nich podpisujú vonkajšie vplyvy.

Keďže medzinárodný deň stromov oslavujú všetky stromy, nielen tie naše, vyberte si aj nejaké cudzokrajné stromy.

Zaujímavosti

• Do najväčšej výšky dorastajú sekvoje (78m, 9m priemer kmeňa)
  • Najmohutnejší strom na svete je sekvojovec mamutí s menom General Sherman, ktorý sa nachádza v Kalifornii
  • Najstaršie stromy na Slovensku sú lipa kráľa Mateja v Bojniciach a dub v Dubinnom (700 rokov)
  • Africké baobaby dokážu v sebe zadržať aj 120 000l vody
  • Najrýchlejšie rastúce stromy sú austrálske eukalypty, ktoré za necelých 20 rokov narastú až do výšky 35m

Bodovací závod

Na záver teórie dajte družine malý test. Môžete skúsiť obrázkovú poznávačku stromov, doplnenú o otázky týkajúce sa zaujímavosti alebo využitia dreva. Testy si potom spoločne skontrolujte a vyhodnoťte najlepších. Spoločné kontrolovanie je zároveň aj priestor pre zopakovanie toho, čo ste sa na družinovke naučili.

Aktivity

Stromová naháňačka

Ak chcete dopriať svojej družine trochu pohybovej aktivity zahrajte si stromovú naháňačku. Pravidlá sú rovnaké ako pri klasickej naháňačke. Jeden naháňa, ostatní utekajú. Ako sa však schovať do domčeka? Jednoducho. Nájdi strom dotkni sa ho a schováš sa tak, že povieš jeho názov.

Cieľ: Okrem toho, že hráči sa rozvíjajú fyzicky, popri tom má hra aj náučný charakter, nakoľko popri naháňaní sa naučia, aké stromy sa nachádzajú v ich okolí.

Nájdi si svoj strom

Rozdeľte sa do dvojíc. Jeden z dvojice si zaviaže oči a druhý ho privedie k stromu. Úlohou nevidiaceho hráča je ohmatať strom a poriadne si ho zapamätať. Potom ho jeho dvojička znova odvedie preč a odviaže mu oči. Nevidiaci hráč ma za pomoci svojho predošlého hmatového skúmania rozpoznať svoj strom od iných. Potom si vymenia úlohy. Pri tejto aktivite je dobré byť v prostredí, kde je viacero stromov, aby nebola úloha príliš jednoduchá.

Cieľ: Posilnenie vnímania prostredníctvom hmatu, bližšie pozorovanie prírody.

Zber plodov

S družinou sa môžete vybrať aj na zber jesenných plodov. V prírode môžete nájsť veľa jedlých plodov ako jedlé gaštany, jabĺčka alebo orechy, ktoré v tomto období dozrievajú. Môžete pomôcť so zberom u niekoho v záhrade. Vysvetlite si, ako sa plody skladujú a akú starostlivosť si vyžadujú stromy, aby mohli rodiť. Informácie vám určite s radosťou poskytnú rodičia alebo starý rodičia, ktorí majú záhradu.

Okrem jedlých plodov jeseň ponúka veľa materiálu, z ktorého možno vyrobiť peknú výzdobu. Za gaštanov a špajdlí môžete vyrobiť gaštankov. Ak chcete niečo zložitejšie, skúste si na družinovke vyrobiť kvety z opadaných listov. Návod nájdete tu. Vďaka tvorivým dielňam naberie vaša klubovňa jesennú atmosféru.

24 hodín na strome

Pre niektoré domorodé kmene bežná realita, pre nás výzva. Čo tak dať si predsavzatie splniť ju spoločne? Vyzvu zaradte do svojho letného družinového programu. Podmienky plnenia výzvy nájdete tu.

Rapotačka

Nový názor ke článku Medzinárodný deň stromov