Hlavná stránka » Hasiči 11. září: dokončení příběhu

2. októbra 2015

Hasiči 11. září: dokončení příběhu

Pokračování příběhu z článku Přežije hasič 11. září?. Je 11. 9. 2001 a věže amerických Dvojčat se řítí k zemi. Sledujeme příběh jednoho hasiče, ale osud nikoli jednoho či dvou, ale tisíců lidí. Jak vše dopadne?

Shrnutí předchozí části:

Jerry je hasič a otec, má službu 11. 9. 2001. Není mu dobře, navíc mu volá jeho žena, že není dobře ani jí a jejich synu a že by měl možná do nemocnice. Jerry má možnost být vystřídán Carlem, který má zálohu a i kdyby neměl, měl by asi volno – nemá ani rodinu, ani známost. Vše komplikuje nově nastála situace – do jednoho z newyorských mrakodrapů naráží letadlo a pro hasiče to znamená jediné – vyrazit do akce.

Zrovna, když se chystal své ženě odpovědět, zazněla hasičárnou siréna. Do místnosti vlítl kapitán a křičel: „Do jedné věže Dvojčat právě narazilo letadlo. Celej hořejšek je v plamenech, bude to hodně vostrý. Oblíkat a jdem! Rychle!“ Poslední slova patřila Jerrymu, na kterého se otočil a pravil: „Co ty, je ti dobře? Jedeš, nebo mám vzít Carla?!“

Jerry zaváhal. Pak ale jasně pravil: “Jdu do toho, šéfe”. Popadl vybavení, seběhl za ostatníma a naskočil do již nastartovaného auta. Spustili sirény a vyjeli.

Cesta k hořícímu mrakodrapu jim netrvala dlouho. Ale sloup kouře viděli hned z vrat hasičárny. Panebože, panebože, co tohle? znělo Jerrymu hlavou, když vstupovali do hořící budovy. Všude byl zmatek. Bylo jasné, že jde o kejhák.

O chvíli později narazilo letadlo i do druhé z věží, vzduchem začala létat slova jako terorismus, útok, atentát.

V jednu chvíli, když byl Jerry zrovna nahoře, dostal příkaz vypadnout ven, hrozilo, že budova půjde co nevidět k zemi. Všichni chlapi se urychleně vydali ke schodišti a začali sbíhat dolů. V budově byli ještě lidé, ale nebyla šance je dostat ven, nebezpečí bylo příliš velké.

Pět pater nad zemí Jerry, který byl téměř na konci zástupu hasičů vyklízející prostor, zahlédl v chodbě pohyb. Zastavil se, aby viděl, co to bylo a zezadu do něj kdosi narazil, až oba upadli.

Byl to Carl. Jerryho vlastně vůbec nepřekvapilo, že ho vidí. Tahle situace vyžadovala všechny muže; jeho ranní dilema ohledně bolestí těla mu přišlo až neuvěřitelně směšné. Podali si ruce na pozdrav a vydali se do chodby, kde v pohybu poznali mladou ženu. Za okny padala lidská těla. Přiběhli k ní, podali ji ruce a zvedli ji. Objala je kolem krků a šeptala slova díků. Vykročili zpět ke schodům. Jeden, dva, tři kroky. Neustále děkovala, při pátém kroku ji však už nebylo rozumět. Zeshora se začal ozývat ohlušující rámus. Budova se řítila.

Ze zřícené budovy se podařilo zachránit jen velmi málo živých. Jednou z nich byla i mladá žena. Žena, která neustále opakovala: “Díky, díky, díky…”

Sepsal a památce všem statečným lidem věnuje Vojta

foto: Wikipedia.org

Nový názor ke článku Hasiči 11. září: dokončení příběhu