Hlavná stránka » S družinou na piknik

2. júna 2015

S družinou na piknik

Vonku je krásne, leto už klope na dvere. Je čas vyraziť von, bližšie k prírode. Pobyt v prírode si môžeme spestriť niečím netradičným. Tento čas môžeme využiť na družinový piknik.

Deň 18. jún je svetový deň piknikov. Piknik je špeciálny druh stolovania, kedy sa jedlo podáva vonku v prírode. Môže to byť napríklad v parku alebo na lúke. Toto je nám skautom samozrejme dobre známe, ale prečo to nespraviť vo veľkom štýle?

Piknikové úlohy

Piknik je výnimočná udalosť a preto potrebuje aj zvláštne zabezpečenie. Je potrebné plánovať ho minimálne týždeň dopredu, aby ste mohli pripraviť všetko, čo je potrebné. Pre efektívne plánovanie a aj preto, aby všetko nezostalo len na radcovi, je dobré rozdeliť si v družine úlohy. Každému z členov môžete prideliť nejakú úlohu, ktorá bude pre uskutočnenie pikniku neodmysliteľná. Košíkonosič sa bude starať o to, aby sa košík s jedlom nestratil a dostal na správne miesto. Na aké miesto? To bude úloha miestourčovača. Vedúci stolovania si môže pripraviť pekné naservírovanie dobrôt a animátor sa postará o to, aby bol pripravený sprievodný program. Šejker môže pripraviť výnimočný nápoj a fotograf všetko zdokumentovať. Úloh sa nájde veľa, každému členovi sa istotne niečo ujde.

Cieľom rozdeľovania úloh je, aby deti preberali na seba zodpovednosť. Úloha im ukazuje, že sú pre tím naozaj dôležitý. Pri vmýšľaní úloh zapojte členov družiny. Zopár pozícii môžete mať pripravených, iné možno vzniknú priamo na mieste. Je dôležité, aby daná úloha člena bavila a našiel sa v nej. Vtedy bude plnenie úloh efektívne.

Piknikové maškrty

Jedlo je veľmi dôležitá súčasť pikniku. Na plánovacej predpiknikovej družinovke si zostavte menu. Môže sa skladať z predjedla, hlavného jedla, dezertu a samozrejme netreba zabudnúť ani na nápoj. V družine si môžete rozdeliť jednotlivé jedlá tak, aby mal každý z členov na starosti jedno jedlo. Ak vám to priestory dovoľujú, môžete si jedlo pripraviť spoločne. Môžete dať dva druhy dezertu alebo predjedla.

Aby to nebolo také jednoduché, môžete zvoliť suroviny, ktoré musia vo svojom jedle členovia použiť a na ktorých založia svoj recept. Každému dáte dve suroviny, ktoré v jedle musia byť a kreatívne varenie môže začať. Veľmi vhodné sú nátierky, cestoviny, šaláty, zelenina, ovocie. Skúste sa vyhnúť polotovarom a bežným jedlám. Skúste pripraviť niečo výnimočné. Myslite na to, že jedlo budete prenášať, takže tomu prispôsobte aj balenie.

Piknikový košík

Piknikový kôš nemá doma každý. Ak ho máte, určite ho vezmite so sebou, ak nie, jedlo nabaľte do niečoho iného. Poznať techniku výroby takého košíka ale vôbec nemusí byť na škodu. Košík si môžete zmajstrovať vy sami a dokonca na to nepotrebujete ani prútie. Stačia vám staré noviny, lepidlo a veľa trpezlivosti a košík je na svete.

Metóda pletenia papierových košíkov je v poslednej dobe veľmi populárna. Je to spojenie príjemného s užitočným. Spotrebujete staré noviny a zároveň vytvoríte niečo pekné. Na internete nájdete množstvo návodov na košíky od výmyslu sveta. Skúste si na družinovke jeden vyrobiť. Keďže košíky z papiera nie sú až také pevné ako košíky z prútia, nedávajte do nich nič ťažké. Sú veľmi pekným doplnkom v klubovni alebo v domácnosti.

Na deke

Keď už máte na piknik všetko pripravené, úlohy rozdelené, tak je čas zrealizovať ho. Určite nezabudnite na košíček a na deku. Skúste oprášiť vaše obľúbené spoločenské hry alebo tradičné parkové športové aktivity. Vezmite so sebou loptu, frisbee alebo bedminton. Najdôležitejšie na družinovom pikniku je, aby ste ako družina zažili odlišnú družinovku, na ktorej si pochutnáte na dobrom jedle, porozprávate sa, zahráte, oddýchnete si a vychutnáte si pekné chvíle strávené v prírode. Z družinového pikniku môžete vytvoriť peknú tradíciu.

Rapotačka

Nový názor ke článku S družinou na piknik