Hlavná stránka » Deň Červeného kríža

6. mája 2015

Deň Červeného kríža

Myšlienka jedného človeka môže mať vplyv na celé ľudstvo. To sa potvrdilo, aj keď Henry Dunant začal pomáhať zranením počas bitky pri Solferine. Táto myšlienka viedla k založeniu najväčšej humanitárnej organizácie na svete.

Tento deň sa oslavuje už od roku 1948 vždy 8. mája, na deň narodenia zakladateľa Červeného kríža Henryho Dunanta, ktorý je prvým nositeľom Nobelovej ceny za mier.

Intro

Všetko sa to začalo jedným nezištným dobrým skutkom. Keď bol dňa 24. júna 1859 Henry Dunant svedkom krvavej bitky pri talianskom Solferine, rozhodol sa konať. Zhromaždil dobrovoľníkov z blízkej obce a začali pomáhať zraneným bez ohľadu na to, na ktorej strane vojska stáli. Tento čin položil základy organizácie, ktorá dnes pôsobí na celom svete.

Konať dobre skutky je dôležité. Naším správaním a dobrým príkladom môžeme inšpirovať aj ľudí okolo seba. Na začiatku družinovky každý z členov družiny skúsi povedať aspoň tri dobré skutky, ktoré spravil za posledný týždeň.

Viete že…

  • V tele dospelého človeka koluje približne 4–6l krvi.
  • Na kompletné vysatie krvi z ľudského tela by bolo treba 1.200.000 komárov.
  • Naše srdce za život prefiltruje cez 1.5 milióna barelov krvi. Toto množstvo by stačilo k naplneniu 200 cisterien.
  • Pollitra darovanej krvi môže zachrániť až 3 životy.

Keď človek stratí veľa krvi, dostáva sa do ohrozenia života. Vtedy ide o sekundy. Veľakrát je potrebné aj „doplnenie“ krvi. Každý zdravý človek môže pomôcť zachrániť život iným tým, že daruje krv. Procesu, pri ktorom dostane vašu krv iný človek, hovoríme transfúzia.

Bodovací závod

Hra: Transfúzia

Do nádob dajte pol litra vody (môžete ju zafarbiť na červeno potravinárskym farbivom). Každú označte krvnou skupinou. Úlohou hráčov je striekačkou premiestniť vodu z nádoby do 0,5l fľaše. Keď fľašu naplnia, musia bežať na určené miesto a tam vodu preliať do druhej fľaše s ich krvnou skupinou. Je dobre označiť ryskou, pokiaľ musia minimálne doliať vodu, aby zachránili človeka. Vyhráva ten, kto úlohu splní najrýchlejšie. Súťažiť môžu jednotlivci alebo dvojice.

Cieľom aktivity je uvedomiť si, aké dôležité je rýchlo a presne konať pri záchrane života, a tiež poukázať na potrebu darovania krvi.

Buď hrdinom

Vedieť poskytnúť prvú pomoc je veľmi dôležité. Správna reakcia môže mnohokrát zachrániť život. Vzdelávania v tejto oblasti nikdy nie je dosť. So základmi poskytovania prvej pomoci ste sa už určite stretli. Prvá pomoc ma tiež svoj vlastný svetový deň a to 13. Septembra. Družinovku môžete spestriť aj videom od Červeného kríža, ktoré poukazuje na dôležitosť ovládania prvej pomoci.

Hra: Prvá pomoc

Na lístky napíšte rôzne situácie (napr. Chlapec spadol z bicykla a zostal nehybne ležať na zemi, pani odpadla v autobuse, a pod) Deti vytvoria dvojice, vytiahnu si jeden lístok. Dvojica môže odísť a dohodnúť sa, ako zahrajú danú situáciu. Medzitým, ako si bude dvojica pripravovať scénku, vyberiete jedného člena družiny, ktorý bude poskytovať prvú pomoc. Pri jej poskytovaní vždy vysvetlite, čo je potrebné spraviť, prečo to robiť a všetko názorne ukážte. Takto pokračujete, až kým sa vám neminú lístky.

Cieľom aktivity je zopakovanie prvej pomoci aktívnym zapájaním do scénok. Vytvorením aktivity členov sa zvyšuje aj schopnosť zapamätania.

Pátracia služba

Počas vojnových konfliktov alebo rôznych prírodných katastrof nemá veľa ľudí o svojich rodinných príslušníkoch žiadne informácie. Červený kríž pomáha týmto ľuďom nájsť ich blízkych. Medzi aktivity Červeného kríža patrí aj pátranie po osobách, sprostredkovanie odkazov, pátranie po osude osôb a pátranie po hroboch vojakov.

Pátracie akcie si vyžadujú veľmi dobre pozorovacie schopnosti. Cestu ďalej niekedy ukazujú na prvý pohľad neviditeľné veci. Vyskúšajte si svoju pozornosť na nasledujúcich aktivitách.

Hra: Vidíš to?

Ukážte družine predmet, ktorý budete schovávať (osvedčil sa nám zväzok kľúčov) Družinu pošlite von z miestnosti a predmet umiestnite tak, aby bol aspoň z časti viditeľný. Družina vojde naspäť do miestnosti. Ak niekto uvidí predmet, v tichosti si sadne a čaká pokiaľ ho objavia aj ostatný. Schovávať môže vždy niekto iný.

Hra: Hľadá sa…

Ak sú vaše zmysly už dostatočne vycibrené, môžete zorganizovať skutočné hľadanie osoby. Je však potrebné, aby vám pomohli aj ostatný členovia vášho oddielu. Jeden z nich môže byť stratený syn alebo dcéra. Je potrebné vytvoriť skupinu stôp, na základe ktorých ho družina môže nájsť (čo mal oblečené, kam rád chodieval, kto ho videl naposledy) Vytvorte celý príbeh stratenej osoby a vtiahnite deti do deja. Hľadacie hry sú veľmi dobré v etapovkách a aj pre väčší počet ľudí. Skúste použiť stopovačku na tábore alebo na akcii pre celý oddiel či zbor.

Záver

Na záver sa môžete zamyslieť nad tým, aké dôležité je pomáhať ľuďom, keď ich zasiahne nešťastie. Aktuálnym príkladom je ničivé zemetrasenie v Nepále, kde zahynulo veľké množstvo ľudí a veľa je zranených a nezvestných. Tu neustále pracujú dobrovoľníci a medzi nimi aj množstvo skautov. Nikdy nevieme, čo sa môže stať, preto buďme pripravený pomáhať v každom čase svojím blížnym. Poznatky z aktivít, ktoré sú na prvý pohľad iba hrou, raz môžu niekomu zachrániť život.

Rapotačka

Přečteno 4411×


Komentáre

Nový názor ke článku Deň Červeného kríža

Přidat názor

Váš e-mail nebude nikde veřejně zobrazen, bude sloužit administrátorům pro jejich potřeby.

Kontrolná otázka (odpovedajte číslom, napr. 5):

Vyhledávání