Hlavná stránka » Myslite na Zem

15. apríla 2015

Myslite na Zem

Všetko, čo potrebujeme k prežitiu, nám dáva príroda. Rastliny, zvieratá, voda a celá naša Zem tu boli skôr než my. Je naša vďačnosť dostatočne veľká? Nielen na Deň Zeme tu buďme pre našu Zem, tak ako je tu ona pre nás už dlhé stáročia.

Deň Zeme sa koná každoročne dňa 22. apríla. Vyhlásený bol v roku 1970 a odvtedy sa pravidelne oslavuje až dodnes. Je ekologickým dňom, ktorý upozorňuje na znečisťovanie životného prostredia a potrebu ochrany prírody.

Bodovací závod

Ktorý odpad kam?

Separovanie odpadu je už takmer každému známe. Nie všetci však vedia, čo do ktorej kategórie patrí. Rozdeľte deti na dve skupiny a každej dajte skupinu odpadkov. Úlohou hráčov je čo najrýchlejšie a správne roztriediť odpadky.

Po hre si spoločne prejdite všetky odpadky a povedzte si, kam patria. Pokiaľ nemáte v klubovni zavedené separovanie odpadkov, môžete vytvoriť a farebne označiť koše vo vašej klubovni.

Test

Ekologická stopa

Každý človek svojou činnosťou a svojím životným štýlom zanecháva stopu na životnom prostredí. Výpočet ekologickej stopy je celkom jednoduchý. Stačí zodpovedať zopár otázok a každý z členov vašej družiny môže zistiť, koľko planét by sme potrebovali, keby sme žili ako on.

Výpočet ekologickej stopy nájdete tu slovensky a česky

Zamyslite sa nad tým, čo by ste mohli spraviť, aby bola vaša ekologická stopa nižšia. Každý z členov môže povedať, v čom by sa chcel zlepšiť.

Workshop

Peňaženka z tetrapaku

Vyrábať potrebné veci z nepotrebných odpadov je veľmi zaujímavá činnosť. Niekedy nám ani nenapadne, aké rôzne veci môžeme vyrobiť z odpadu. Tetrapakové obaly od mlieka alebo džúsu má doma každý. Z takéhoto obalu si môžete vyrobiť vlastnú unikátnu peňaženku.

Návod na výrobu peňaženky z tetrapaku nájdete TU

Hra

Veľké hľadanie

potrebujeme: zoznam vecí, ktoré sa majú hľadať (jeden tŕň, niečo mäkké, semeno, ktoré roznáša vietor, niečo krásne, niečo čo vydáva zvuk, niečo ostré, atď.)

prostredie: lúka, les, park

Družinu rozdelíte na skupiny alebo do dvojíc. Každá skupina dostane zoznam vecí, ktoré majú v danom časovom úseku pozbierať a priniesť na určené miesto. Po uplynutí času zhodnotíte prinesené veci. Po nazbieraní všetkých vecí alebo po uplynutí času si všetko prejdite a diskutujte, prečo si vybrali práve to, čo si vybrali.

Cieľom hry je prehĺbiť vnímavosť členov družiny k prírode a zamyslenie sa nad jej významom a fungovaním.

Aktivity

Záhradníci

Na Deň Zeme sa môžeme zapojiť aj výsadbou zelene. Pokiaľ nemáte miesto, kde by ste ako družina mohli zasadiť spoločne strom alebo kvety, skúste sa spýtať na mestskom alebo obecnom úrade. Prípadne môžete pomôcť úpravou už existujúcej zelene.

Vyzbierajme odpadky z našich lesov

Na Slovensku sa počas Dňa Zeme konajú aj brigády zameriavajúce sa na vyzbieranie odpadkov z lesov. Spravte si s družinou výlet do prírody a vezmite so sebou vrecia a rukavice. Okrem toho, že sa vyvetráte na čerstvom vzduchu skrášlite prírodu a očistite ju od vecí, čo do nej nepatria

World Conservation badge

Pokiaľ by téma ochrany životného prostredia členov vašej družiny zaujala, môžete im ponúknuť medzinárodnú odborku World Conservation badge zameranú na ochranu prírody. Na Slovensku je nazývaná Ochranca prírody a v Čechách Panda.

Rapotačka

Nový názor ke článku Myslite na Zem