Hlavná stránka » Svetový deň vody

18. marca 2015

Svetový deň vody

Voda tvorí zhruba 70% našej planéty a 60% ľudského tela. Život bez nej si nevieme predstaviť.

Svetový deň vody oslavujeme každoročne 22. marca. Tento deň vznikol na podnet Organizácie spojených národov. Jeho cieľom je upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na vodu, ktorá je pre život na Zemi nenahraditeľná a zasahuje do všetkých sfér života.

Intro

Na úvod družinovky dajte členom družiny otázky – Koľko pohárov čistej vody vypiješ za deň? Ako často si umývaš ruky? Ako šetríš vodou?

Cieľom tejto aktivity je získanie prehľadu o tom, aký vzťah majú členovia k vode a jej používaniu. Spoločne sa zamyslite, do ktorých oblasti života voda zasahuje, čo pre nich znamená a čo o nej vedia.

Voda je pre nás životne dôležitá. Bez nej by sme nemohli existovať. Pitná voda je veľkým darom, ktorý u nás máme. Veľa ľudí na svete nemá také šťastie. Pitná voda nám tečie doma priamo z kohútika. Voda je na prvom mieste medzi najzdravšími potravinami sveta. Mala by byť súčasťou pitného režimu každého z nás. Takisto pravidelná hygiena a umývanie rúk môžu vo veľkej miere prispieť k nášmu zdraviu.

Zaujímavosti:

• Človek vydrží bez jedla zhruba mesiac a bez vody tri dni.
  • Pravidelne umývanie rúk je skvelá prevencia pred chorobami.
  • Ľudské telo tvorí z 60% voda.
  • Šetrnému človeku by malo stačiť na deň priemerne 7,5 litra vody.
  • 784 miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode.
  • 70% všetkej spotrebovanej sladkej vody minie poľnohospodárstvo a priemysel.

Bodovací závod

Pitný režim treba dodržiavať. Kto skôr vypije pohár čistej vody? Členom dáte do 2 dcl pohárov rovnaké množstvo vody a súťaž začína.

Voda je súčasťou prírody, je súčasťou ekosystému a jej ochrana je veľmi dôležitá. V súčasnosti dochádza k veľkému znečisteniu vody či už v moriach alebo riekach. Príčinou je nadmerná produkcia odpadkov a vypúšťanie škodlivých látok do vody. Mnohokrát pritom dochádza k úhynu rastlín a živočíchov a k znečisteniu zdrojov pitnej vody.

Hra

Ekosystém

Hráči stoja v kruhu. Ich úlohou je hádzať si loptu tak, aby im nepadla na zem. Keď im to ide, pridáme ďalšiu. Obe lopty musia byť stále vo vzduchu. Úlohou hráčov je nájsť systém, vďaka ktorému im lopty nepadnú. Postupne môžeme pridať ďalšie lopty až do momentu, kedy už nedokážu udržať lopty vo vzduchu.

Po aktivite vysvetlíme hráčom, že boli ako ekosystémom. Vždy, keď prišla nová lopta, ich systém hádzania sa narušil a lopty padali. Tak je to aj s prírodou a vodou. Pokiaľ jej prihadzujeme niečo, čo do nej nepratí, naruší sa celý ekosystém. Príroda sa dokáže s niektorými „loptami“ vyrovnať ale je istá hranica, kedy to už nezvládne. Ľudstvo sa žiaľ k tejto hranici približuje veľmi rýchlo.

Cieľom hry je uvedomiť si, že v prírode všetko so všetkým súvisí a napr. znečistenie prírody a aj vody môže spustiť sled udalosti, ktoré zmenia celý ekosystém.

Aktivity

Brigáda

Ak sa vo vašej blízkosti nachádza potok alebo prameň, môžete si spraviť malú brigádu a vyčistiť jeho okolie. Zabránite tým znečisťovaniu vody a skrášlite svoje okolie.

Farbené kvety

potrebujeme: kvet bielej farby (ruža, snežienka), pohár, vodu, atrament

Do pohára s vodou vložíte kvet, kvapneme zopár kvapiek atramentu a po hodine by sa mala farba kvetu začať meniť na farbu príslušného atramentu. Tento jav sa volá vzlínavosť a vďaka nemu dokáže rastlina nasať vodu a dostať ju tenkými vláknami až do listov a kvetu.

Papierové kvety

potrebujeme: kvety vystrihnuté z papiera, vodu, nádobu

Z papiera vystrihnete kvety. Lupene im poskladáte smerom do vnútra. Zložene kvety položíte lístkami hore na vodu a čakáte pokiaľ sa rozvinú. Do kvetou môžete napísať svoje priania, alebo niečo pekné nakresliť.

Predsavzatie na záver

Na záver družinovky si môžete dať predsavzatia. Môžete napríklad týždeň piť iba čistú vodu alebo zaviesť v klubovni či doma opatrenia, vďaka ktorým budete šetriť vodou.

Rapotačka

Nový názor ke článku Svetový deň vody