Hlavná stránka » Vánoční schůzka

19. decembra 2014

Vánoční schůzka

Chceš s družinou oslavit Vánoce? Ale trochu jinak než loni a předloni? Nemáš moc času? Nech se inspirovat!

Vánoce jsou snad nejtradičnější svátky u nás. Patří k nim cukroví, dárky, koledy, stromeček, rodina. Ale co oddílové/družinové Vánoce, co patří k nim? Tady je pár tipů, jak by vánoční družinovka mohla vypadat:

Staročeské tradice

Vánoce našich předků byly svázány tradicemi. Vyzkoušejte si alespoň některé z nich – výroba i samotné pouštění lodiček má skvělou atmosféru a fotky z něj vypadají úžasně. Méně tradiční jsou třeba štěstíčka – „na malé papírky se napíší zpravidla jednoslovná hesla (štěstí, zdraví, bohatství, svatba, dítě atd.) a ty se vloží do nádobky. Stolovníci pak po večeři losují. Převládají samozřejmě pozitivní hesla, negativním doporučuji se vyhnout. Použité heslo se vrací do nádobky zpět, aby další losující si mohl vytáhnout svou budoucnost z plné škály osudu.“ Tipů pro dívčí družinky je zřejmě víc – třeba tady, snad si ale i kluci přijdou na své. Nezapomeň si ke každému zvyku legendu, aby všichni věděli, proč se měla tradice udržovat. Chceš-li schůzku ještě ozvláštnit, vytvoř jednoduchou křížovku, ze které budou postupně vystupovat jednotlivé zvyky a vy si je budete moci zkoušet. Písmenka na ni můžou členové sbírat po venku nebo za drobné úkoly uvnitř klubovny.

Vánoce venku

Pokud venku zrovna není mínus 20, vydejte se na schůzku ven, ideálně do blízkého parku. S sebou nezapomeňte oříšky, jablka, mrkve a jiné pochutiny pro zvířata, ze kterých jim vystrojíte neobvyklý vánoční stromeček. V lese můžete soutěžit v hledání nejlepšího/nej­rovnějšího vánočního stromečku. Je-li sníh, vydupejte do sněhu, co jsou pro vás Vánoce. Cestu zimní přírodou můžete využít k zamyšlení nad smyslem Vánoc – bude-li dobrá atmosféra, povídejte si o tom, co pro vás slavení Vánoc znamená a jak je vnímáte.

Vánoce v kuchyni

Jistě nebudete odporovat, že máme Vánoce spojené s hromadou dobrého jídla. Zkoušeli jste ale někdy připravovat část štědrovečerní tabule sami? Jestli ne, máte ideální příležitost to s družinou vyzkoušet – poproste maminky, určitě vás některá nechá chvíli v kuchyni, nebo využijte tu v klubovně. Rozmyslete si, co budete vařit – jestli staročeská jídla jako je houbový kuba nebo kyselo, či jestli se dáte do bramborového salátu, případně pečení vánočky. Recepty jistě najdete doma v kuchařce nebo snadno na internetu. A u vaření se výborně tmelí parta, povídáním o tom, jak Vánoce prožíváte doma vy, bývá obvykle zábavné a zajímavé i pro ostatní! (Koledy z rádia nebo naživo jsou samozřejmostí.)

Družinové Vánoce na upevnění vztahů

Vánoce jsou zvláštní dobou, kdy se na sebe všichni snažíme být milí a vstřícní. Proč toho nevyužít i v družinové partě. Sejděte se v klubovně, každý doneste jeden anonymní dáreček. Před jejich rozdáním vyzdobte svátečně klubovnu, vzpomínejte na to, co vám uplynulý rok přinesl – a nemusíte jen vzpomínat – můžete dělat koláž, sehrávat scénky nebo malovat kalendář na další rok, ve kterém se to, co jste letos prožili, nějak odrazí. Posílejte lodičky. Nechte každého, ať napíše ostatním Vánoční přání – můžete je předtím i vyrobit, fantazii se meze nekladou. Do přání se snažte napsat i něco osobního – co druhého potěší. Na závěr si rozdejte dárečky tak, aby měl každý jeden – a je jen na vás, jestli dárce zůstane utajen.

A jak slavíte Vánoce vy v družině nebo v oddíle? Máte tradiční akce nebo zvyky?

Nový názor ke článku Vánoční schůzka