Hlavná stránka » Hry, ktoré rozvíjajú charakter

21. októbra 2014

Hry, ktoré rozvíjajú charakter

Ponúkame ukážku hier, ktoré si môžete zahrať spoločne s družinou a pritom sa veľmi zabaviť.

Priateľ vedľa mňa

• Cieľom hry je pomenovať silné stránky, pozitívne hodnoty svojho priateľa.
  • Družina si posadá do kruhu, vedľa radcu je jedno voľné miesto. Radca uvedie aktivitu myšlienkou a príkladom, v ktorom spomenie svojho priateľa, čo si na ňom váži, čo preňho toto priateľstvo znamená a o čo by prišiel, keby sa priateľstvo skončilo. Potom pokračuje tým, že aj medzi členmi družiny má priateľov. Ako príklad vymenuje silné stránky jednej osoby z družiny, čo si na ňom váži. Príkladmi podloží jeho silné stránky. Po krátkej pauze povie jeho meno a dodá, že je mu cťou, ak si sadne po jeho boku. Potom dostáva slovo člen družiny a pokračuje. Svojho priateľa si k sebe pozýva vždy ten s voľným miestom po svojej ľavici (alebo pravici, podľa vopred dohodnutých pravidiel).
  • Po aktivite môžete diskutovať, či bolo ťažké pomenovať silné stránky, oceniť ho a vysloviť nahlas čo si o danej osobe myslím. Čo si väčšinou ľudia vážia na ostatných? Čo robí priateľstvo silným? Pri aktivite dbajte o to, aby sa zapájal každý a každý bol oslovený ako priateľ. Ak ostane niekto neoslovený, radca si ho vyberie ešte na záver.

Výmena identity

• Hráči si medzi sebou vo dvojici vymenia identitu. Celé sa to udeje tak, že jeden dá tomu druhému ruku na hlavu, každý z nich povie svoje meno a nejakú vec o sebe, čo má rád, aké sú jeho vlastnosti. Takto si prehodia svoje identity. Následne pokračujú k ďalším hráčom a proces sa opakuje. Tento krát sa však už Megi nepredstavuje ako Megi, ale tým menom, ktoré získal z posledného stretnutie (výmeny identity). Takže Megi je teraz Kaja. Hlavným cieľom je prehodiť si identitu s čo najväčším počtom ľudí a nakoniec sa pokúsiť sa nájsť tú správnu.
  • Hru odporúčame, keď sa členovia družiny ešte moc dobre nepoznajú.

Dvaja umelci

• Hra je zameraná na spoluprácu a neverbálnu komunikáciu. Členov družiny rozdelíme do dvojíc, každá dostane papier a pastelku, ktorou budú spoločne kresliť obrázok, napr. dom so záhradou a psom. Motív si môžu na začiatku všetci vybrať. Pri kreslení sa hráči nesmú rozprávať. Radca môže pustiť hudbu, aby dotvárala kreatívnu atmosféru. Aktivita by mala trvať primerane dlho od 30 min – 50 min. Po aktivite si predstavte malú výstavu diel.
  • Radca začne diskusiu medzi členmi družiny a kladie nasledovné otázky: Ako sa Vám kreslilo vo dvojici? Kto bol dominantný z dvojice? Ako sa cítil submisívny hráč a ako dominantný hráč? Kedy by sa Vám kreslilo lepšie?

Zdroj: 100 hier na rozvoj osobnosti, Slovenský skauting

Nový názor ke článku Hry, ktoré rozvíjajú charakter