Hlavná stránka » Družinová zimní olympiáda

7. februára 2014

Družinová zimní olympiáda

Taky nedočkavě počítáš dny do začátku zimní olympiády? Jsou na tom členové tvojí družiny podobně? Nemusíte se koukat na olympiádu jen v televizi. Uděláte si svojí vlastní olympiádu! Všude je sněhu a ledu spousta, a tak není přece nic složitého na tom domluvit se a vyrazit na brusle nebo na boby! Říkáš, že nemáte kam vyrazit? Nesmutni a čti dál! Družinovou zimní olympiádu si můžete uspořádat třeba i v klubovně a třeba se přitom ještě naučíte něco nového!

ÚVOD ANEB SYMBOLICKÝ RÁMEC SE VŠÍM VŠUDY

Sport je na olympiádě samozřejmě důležitý, ale nezapomeňte ani na další věci

• Víte, jaká byla myšlenka původních antických olympijských her? Že kromě dokonalosti těla šlo i dokonalost duše, a tak během her byly přerušeny všechny války? Zapomeňte tedy jednou na všechny hádky a buďte k sobě obzvláště milí.
  • Ať se všichni připraví na olympiádu předem. Každý si může zvolit svojí oblíbenou zemi, za kterou bude bojovat a přijít oblečený v jejích barvách nebo s vlajkou. Všichni se tak můžou už dopředu na olympiádu těšit. Kdo bude chtít, může o své zemi říct, proč si ji vybral. Ostatní se tak třeba dozvědí nějakou zajímavost.
  • Nezapomeňte připravit tabulku vítězů a sportovních rekordů. Vyvěste ji na družinovou nástěnku, ať ještě příště můžete na olympiádu vzpomínat.
  • Samozřejmě nesmí chybět ani medaile pro ty nejlepší – ideální budou například fidorky tří různých barev navlečené na nitce.
  • Chcete se i dozvědět něco nového? Připravte si kvíz o historii olympijských her.
  • Samotné soutěžní klání pak určitě zahajte slavnostním ceremoniálem, jak je tomu u opravdové olympiády. Vyvěste si olympijskou vlajku a zapalte pochodeň (určitě bude stačit nějaká větší svíčka). Můžete si společně odříkat i olympijský slib, který si předem napíšete na papír: Jménem všech závodníků slibuji, že vystoupíme na olympijských hrách jako čestní soupeři, poslušni pravidel, která je řídí, za sport bez dopingu a drog, v rytířském duchu pro slávu sportu a čest našich družstev.
  • A teď už směle do boje…

OLYMPIJSKÉ KLÁNÍ

Formám disciplín se meze nekladou, jen by mělo u každé jít určit pořadí sportovců, abyste věděli komu předat na konci medaile. Ozvláštněním bude, když zařadíte i disciplíny inspirované antickými hrami a určitě nebude nikomu vadit, že nejsem zrovna zimní. Například závod koňských dvojspřeží nebo soutěž trubačů a hlasatelů. Zde jsou tipy na jednotlivé disciplíny:

• Rychlobruslení: Při tom je nutná práce nohou a rychlé „šlapání“ – kdo stihne za minutu nejvíckrát vystoupit na židli?
  • Curling v malém měřítku: Sežeňte si dostatek stejně velkých předmětů (třeba velkých knoflíků), které se budete posíláním po zemi snažit dostat co nejblíže určenému bodu.
  • Lední hokej: Potřebujete pingpongový míček a prázdný stůl. Na každém konci stolu vyznačte bránu, do které se musí protivník trefit, rozdělte se na dvě družstva, dejte ruce za záda a zahajte bitvu o zlato. Míčkem je pochopitelně možno pohybovat pouze foukáním.
  • Krasobruslení: Zkuste také disciplínu „na krásu“. Každý může předvést půlminutovou pohybovou skladbu. Ostatní si přitom mohou vyzkoušet roli porotců. Kdo se umí nejlépe pohybovat, kdo byl originální a kdo zařadil zajímavé prvky?
  • Akrobatické lyžování: Zjistěte, kdo je nejvíc ohebný. Stoupněte si na židli a natáhněte ruce co nejvíce dolů, samozřejmě s napnutými koleny. Prsty by alespoň u některých měly sahat pod úroveň sedadla. Měří se pak vzdálenost hrany židle a konečků prstů. Budou mít všichni alespoň kladnou hodnotu?
  • Slalom na lyžích: Pokud nemáte možnost vyběhnout na nějakou zahradu, udělejte si slalom klidně z židlí v klubovně.
  • Skoky na lyžích: Pokud na to máte místo můžete určit nejlepšího skokana například skákáním přes stále se zvyšující provaz.
  • Snowboard: Přivažte si nohy k sobě a projděte nejrychleji určenou dráhu.
  • Závod psích dvojspřeží: Vytvořte dvojice, které se k sobě postaví zády a svážou provázkem. Která dvojice dokáže v určeném čase udělat nejvíce dřepů?
  • Soutěž trubačů a hlasatelů: Aby si odpočinulo vaše tělo, můžete soutěžit tentokrát vsedě. Kdo vydrží bez přestávky nejdéle říkat slova jen od jednoho písmene? A který hlasatel vydrží nejdéle mluvit na jeden nádech?

Teď už vám nezbývá nic jiného než se vrhnout do boje o medaile. Tak hodně zdaru!

Zpracovala Anča

Nový názor ke článku Družinová zimní olympiáda