Hlavná stránka » Autorita rádce

7. februára 2012

Autorita rádce

Skautské družiny by měly být založené na demokratickém principu. To ovšem neodporuje faktu, že rádce by měl být pro ostatní autoritou. Jenže jak si ji ale získat?

Někdo má „přirozenou“ autoritu, jiný si ji musí budovat. Je to vždy dlouhodobý proces. Ovšem naopak její ztrátu může zapříčinit jediná nezvládnutá situace důležitá pro družinu.

Co pomůže?

Hlavně je špatně, když si rádce autoritu vynucuje. Získáš jí hlavně tím, že si zachováš vždy chladnou hlavu. Členové tvojí družiny musí taky vědět, že pokud něco řekneš, tak to platí – není tedy správné používat výhrůžky typu: „všechny vás pošlu z družinovky domů,“ protože to je zaprvé nesplnitelné a zadruhé bys tím nevyřešil samotný problém. Jenom „od něho budeš mít pro dnešek klid“. Také je vhodné místo výrazů jako: „Tohle musíš udělat!“ používat umírněnější „Byl bych rád, kdybys udělal tohle.“ Nemáš být generál, ale rádce. Dále bys měl sám dodržovat to, co požaduješ od svých členů. jestliže je nějakým způsobem trestáš za to, že si na schůzky nenosí KPZ, měl bys jí nosit i ty sám.

Jak řešit problémy s družinou?

Snad pomůže pár rad:

• vždy pátrej po důvodu problému, někdy to není tak jednoznačné, jak se může zdát
  • chybu hledej nejdřív u sebe, potom u ostatních
  • zapoj každého do chodu družiny
  • jesliže někdo dělá problémy dlouhodobě, promluv si s ním o samotě
  • dávej si pozor na zbytečné „hrocení“ situace a „prasknutí nervů“
  • nikdy neříkej „jsi takový a takový a to je špatné“, ale „tohle se nedělá, to je špatné“ – jinými slovy nesuď člověka, ale jeho činy
  • požádej o pomoc s problémovým členem družiny některého z jeho nejlepších přátel
  • požádej o pomoc někoho z vedení oddílu – nech si poradit, ale problém vyřeš pokud možno sám, to je pro udržení autority lepší

Tenhle článek samozřejmé není vyčerpávající. Ber ho spíš jako jeden z „návodů“. Nejlepší návod je zkušenost.

zpracoval Hugo, editoval Teo

zdroje: materiály pro setkání rádců Žirafa

Nový názor ke článku Autorita rádce